Dlaczego warto uczyć się Pythona?

Co to jest Python?

Python to jeden z najpopularniejszych języków programowania. Chcesz zacząć uczyć się Pythona?

Na rynku języków programowania mamy ok. 600. Jaki język programowania wybrać? Najlepiej taki, który jest łatwy do nauczenia, a jednocześnie bardzo popularny i potrzebny w branży IT. A do tego zapewniający wysokie zarobki. Dokładnie taki jest Python. Obecnie w wersji Python 3. To bardzo często używany, open source’owy język programowania, stworzony dla back-end developerów na początku lat ‘90, dokładnie w 1991 roku, przez holenderskiego programistę, Guido van Rossum’a, który nazwał go tak na cześć legendarnego cyrku Monty Pythona. Van Rossum stworzył Pythona na bazie istniejących już wtedy języków programowania, ABC i Bash. Bardzo często Python jest polecany na pierwszy język do nauki programowania. Dlaczego?

Jaki jest Python?

Czytelny, prosty do nauczenia, przejrzysty, intuicyjny, naturalny. Rzucasz okiem i wiesz, co tam jest zakodowane. Kod Pythona czytasz tak jak dowolną książkę po angielsku. Twórca Pythona chciał, aby programiści poświęcali jak najwięcej czasu na kodowanie, a jak najmniej na czytanie i analizowanie kodu. Składnia Pythona jest bardzo prosta. Wiele fragmentów kodu nawiązuje do innych języków programowania.

To nowa Java

Kiedyś ktoś napisał “Python to nowa Java”. Dlaczego? Java, podobnie jak Python, uważana jest za dobry do nauki, uniwersalny i działający na wszystkich platformach język programowania. To właśnie dlatego jest tak popularny – według międzynarodowego raportu “Stack Overflow Developer Survey 2019” znajomość Pythona deklaruje blisko 42% programistów. Podobne wyniki dostarcza nam badanie Analytics India Magazine. Python używany jest przez 44% specjalistów IT, zajmujących się data science. Moda na Pythona zaczęła się w okolicach 2017 i 2018 roku, której główną przyczyną był rozwój data science.

Python lepszy i prostszy niż Java

Hello world. Widać na pierwszy rzut oka, w którym języku wygląda to prościej.

Java

public class HelloWorld {

public static void main(String[] argos) {

System.out.println("Hello, World");

}

}

Python

print(“Hello, World!”)

Społeczność programistów Python

Python wciąż żyje. Specjaliści IT realnie z niego korzystają. Stack Overflow pełen jest pytań i odpowiedzi na jego temat. Na GitHub znajdziemy mnóstwo repozytoriów o Pythonie. Jest tam już ponad 1 026 000 projektów stworzonych w Python. Istnieje nawet coś takiego, jak oficjalne polskie forum Python oraz tematyczne grupy na Facebooku: Python Poland i Python: pierwsze kroki. Są także lokalne stowarzyszenia przy pomocy, których łatwiej będzie Ci uczyć się Pythona. Grupt te spotykają się na stacjonarnych meet-up’ach w różnych polskich miastach:

Z takim wsparciem społeczności każdy programistyczny “żółtodziób” da sobie radę.

Python w rankingach języków programowania

Stabilna, 3. pozycja Python w rankingu TIOBE Index tak naprawdę daje gwarancję zatrudnienia absolwentom kursów, akademii i szkół programowania, uczących tego języka.

TIOBE Index plasuje Pythona na 3. miejscu pod względem popularności. W rankingach PYPL PopularitY of Programming Language oraz IEEE Spectrum (Institute of Electrical and Electronics Engineers) Python jest na szczycie stawki. Społeczność Python na Meetup.com to 2 co do wielkości grupa programistów w tym serwisie, gromadząca blisko 2 500 000 koderów z całego świata. Tylko w Polsce to ponad 40 000 programistów Python.

Python swoją popularnością wyprzedza C++, Java, czy C#.

Do czego służy Python?

W Pythonie możesz swobodnie kodować dosłownie wszystko zarówno obiektowo, strukturalnie, jak i funkcjonalnie. Aplikacje webowe, desktopowe, gry z grafiką 2D i 3D (np. Civilization, Battlefield, World of Tanks), strony internetowe (web development & Python web services), serwisy społecznościowe, programowanie urządzeń (np. AGD). Dość powiedzieć, że korzystają z niego tacy giganci, jak YouTube, Uber, Facebook, Instagram, Google, Pinterest, PayPal, Quora, Disqus, Netflix, Spotify, NASA, czy Dropbox. W sieci dostępna jest ogromna ilość bibliotek, frameworków i gotowych modułów dla programistów Python, m.in. Django, PySide, PyQt i Flask.

Big Data, data science i cyber security, a Python

Python jest bardzo wydajny (ma znacznie mniejszy memory used niż C/C++) i dobrze radzi sobie z dużą ilością danych, dlatego przyda się przy pracy z Big Data i data science, a także w cyberbezpieczeństwie. To właśnie dzięki big data Donald Trump wygrał wybory w USA (w tzw. data-driven campaign). Sprawdzi się również w analityce biznesowej (Business Intelligence).

Sztuczna inteligencja (AI) i machine learning, a Python

Python językiem przyszłości? Z pewnością w kwestii AI (artificial intelligence). 1,5 biliona dolarów – tyle ma być wart światowy rynek IoT (Internet of Things) oraz sztucznej inteligencji w 2020 roku według raportu “Worldwide Semiannual Internet of Things Spending Guide IDC”. Wielu ekspertów, m.in. Stuart Armstrong, uważa, że już w 2040 roku codzienność ludzkości zostanie zdominowana przez AI. To Ty jako programista Python możesz własnoręcznie mieć kontrolę nad cyfryzacją naszej rzeczywistości. Machine learning i deep learning tylko w Twoich rękach. Brzmi ciekawie?

Autonomiczne samochody, wirtualni asystenci, boty, czy doradcy w postaci np. Siri, czy Asystenta Google, smart-domy, robotyka – w tym wszystkich narzędziach przyszłości (a nawet teraźniejszości) “palce maczają” właśnie programiści Python. Oprócz znajomości języka programowania, niezbędne do takich projektów jest analityczne i abstrakcyjne myślenie oraz otwarty umysł i prawdziwa pasja do kodowania.

Finanse, a Python

Z tego języka programowania chętnie korzystają software house’y oraz wewnętrzne działy analityczne i IT z takich gałęzi branży finansowej jak:

  • Banki (open-banking),
  • Firmy ubezpieczeniowe,
  • Fundusze inwestycyjne i prywatne inwestycje,
  • Domy maklerskie (trading i zarządzanie ryzykiem),
  • Fundusze hedgingowe.

Zarobki programisty

Kryzys w IT? Nie ma szans. Już dziś w USA programiści Python mają najwyższe zarobki spośród wszystkich specjalizacji w IT: 120 000 dolarów rocznie. W 2020 roku ogłoszeń poszukujących programistów Python do pracy w USA lub zdalnie było w samych Stanach Zjednoczonych ponad 74 000. W ciągu najbliższych lat to samo wydarzy się w Europie. Znaczenie AI i uczenia maszynowego rośnie. Ktoś to wszystko musi zakodować. To może właśnie Ty?

Zarobki w Polsce

Statystycznie programista Python w Polsce w 2019 roku zarabiał ponad 13 500 PLN brutto. Jeśli chodzi o staż pracy, juniorzy mogą liczyć na 5 500 PLN, mid-developerzy mid na 10 000 PLN, a seniorzy – nawet 16 000 PLN. Najwyższe dochody osiągają specjaliści IT z Warszawy, Wrocławia i Trójmiasta, pracujący w formacie B2B, a także Ci pracujący zdalnie. Jeśli chciałbyś zobaczyć, o co pytają rekruterzy na rozmowach rekrutacyjnych na stanowisko Python Developera, sprawdź e-book Marty Potockiej z bloga jakzostacprogramista.pl pt. “Python. 50 pytań z rozmów kwalifikacyjnych”.

Nauka Pythona – 10 powodów, dla których warto to robić

Ekspert IT, Rita Łyczywek z bloga flynerd.pl podała 10 powodów, dla których warto uczyć się Pythona. Jakie to powody?

  1. Jest prosty
  2. Bardzo szybki
  3. Jest wydajny
  4. To nowa, naprawdę przydatna umiejętność zawodowa
  5. Dobrze płacą
  6. Pracy nie zabraknie
  7. Daje szerokie możliwości
  8. 3 ma moc
  9. Ma bardzo wiele rozszerzeń
  10. Ma dużą społeczność

Python, czyli narzędziownik programisty

Jak każdy spec, musisz mieć swoją skrzynkę ze sprawdzonymi narzędziami. Programowanie rozwija się bardzo szybko, więc jako programista, cały czas powinieneś być na bieżąco z nowinkami w branży i aktualizacjami popularnego oprogramowania. Zasoby programisty są nieograniczone.

Kodowanie online

Chcesz pracować z dowolnego miejsca na świecie? Programowanie w Python to idealny wybór. Oprócz znajomości języka opanuj do tego kilka narzędzi do programowania online, np. Pythonanywhere.com, Python Shell Online, repl.it lub Microsoft Azure Notebooks. Środowisko do programowania w Python możesz pobrać także ze strony https://www.python.org/.

Niezbędnik programisty

W pracy programisty na desktopie przyda Ci się pip. To narzędzie do zarządzania pakietami i dodatkami do Pythona. Do tego do pisania skryptów wykorzystaj prosty IDE, czyli IDLE. Swoje autorskie aplikacje pisz w takich frameworkach jak Django, Scrapy, PyCharm lub Pylons. Wykresy? Matplotlib. Zaawansowane matematyczne obliczenia? NumPy lub SciPy. Grafiki i multimedia? Biblioteka Pyglet. Zajmujesz się data science? Wybierz Jupyter Notebook z takimi bibliotekami jak NumPy, Pandas i Matplotlib. Tworzysz gry? Postaw na PyGame lub PyKyraframeworks. Projektujesz graficzne interfejsy użytkownika (GUI)? Wykorzystaj PySide, PyQt lub PyGTK.

Jak się nauczyć Pythona?

W dużym uproszczeniu są trzy etapy nauki języka Python.

1. Poznanie rdzenia języka

Na tym etapie poznasz składnię, podstawowe formuły i podstawy środowiska Python. Nauczysz się tworzyć zmienne i pętle.

2. Poznanie modułów

Nauczysz się tych powszechnie używanych i tych mniej znanych modułów i rozszerzeń Pythona.

3. Rozszerzony zakres Pythona

Różne bazy danych, biblioteki, frameworki i technologie, dzięki którym opanujesz m.in. procesy budowy w Pythonie za pomocą menedżera pakietów pip.

Jak zacząć?

Na początek zacznij od udziału w webinarze i darmowych lub tanich kursów programowania wideo, aby sprawdzić, czy w ogóle programowanie to coś dla Ciebie, a do tego, aby zweryfikować, czy Python to ten język programowania, w którym będziesz chciał pracować. Przejrzyj kursy online na Youtube, Udemy lub StrefaKursow.pl. Poczytaj bezpłatne e-booki o Pythonie na packtpub.com lub ten autorstwa Swaroop C.H. pt. “A Byte of Python”. Przebrnij przez książkę “Python dla każdegoMichaela Dawsona. Przejdź przez kilka misji związanych z Pythonem w grze online „TwilioQuest” z cyklu „Mysteries of Pythonic Temple”. Zainstaluj sobie prostą aplikację mobilną, Learn Python, od SoloLearn, w której możesz robić różne proste zadania.. Pomysłów na pierwsze kroki w języku Python jest mnóstwo.

Python dla dzieci

Jeśli chciałbyś, aby Twoje dziecko uczyło się programować, nic prostszego. Istnieją świetne książki i kursy online, dzięki którym od najmłodszych lat Twój maluch może opanowywać tajniki kodowania i uczyć się Pythona. Szczególnie na pierwsze kroki dla dzieci w IT polecamy “Naukę programowania z MinecraftemCraiga Richardsona.

Akademia programowania

Wiesz już, czy warto uczyć się Pythona? Jeśli Ty lub Twój potomek jesteście przekonani, że warto iść w stronę programowania i macie już za sobą kilka ćwiczeń, prostych kursów online i zadań, to czas na akademię programowania z prawdziwego zdarzenia. Software Development Academy, największa szkoła programowania w Polsce, organizuje kursy stacjonarne i zdalne, które w kilka miesięcy wprowadzą Cię w świat i filozofię Pythona, a także wielu innych środowisk programistycznych. Najmłodszy kursant miał do tej pory 12 lat, a najstarszy 73 lata, więc możemy uznać, że nie ma tam żadnych ograniczeń wiekowych. Wystarczy otwarta głowa i chęć zmieniania świata. Resztę opanujemy wspólnie. Chcesz zdobyć własny certyfikat z Pythona? W takim razie do zobaczenia na zajęciach!

P.S. Na deser zapraszamy Cię do odsłuchania 67. odcinka podcastuPorozmawiajmy o IT”, w którym prowadzący, Krzysztof Kempiński i jego gość, Mateusz Mazurek, bloger, szkoleniowiec oraz Python Technical Lead Engineer, rozmawiają o tym, czy warto uczyć się języka Python.

Sprawdź nasze aktualne kursy i dowiedz się więcej