Ile zarabia programista? Zarobki w IT

Zarobki w IT

Dlaczego warto wybrać karierę w IT?

Cały świat, szczególnie po wydarzeniach związanych z coronavirusem, przenosi się z rzeczywistości offline do online. Co więcej coraz częściej pracujemy zdalnie w ramach home office. Wszystkie książki, zdjęcia, filmy i muzykę trzymamy w “chmurze”. To wszystko wymaga narzędzi, serwerów i oprogramowania, które ktoś musi zaprogramować. Wszystko to spowodowało, że zarobki w IT są jeszcze wyższe.To właśnie szansa dla Ciebie.
Polska stała się zapleczem dla zagranicznych firm informatycznych. Według raportu ABSL („Rynek usług IT w Polsce”) już 80% polskich firm świadczy usługi IT dla przedsiębiorstw z całego świata. To pozwala nam pracować z najlepszymi Klientami spoza naszego kraju prosto z naszej kanapy lub domowego biura.

Zapotrzebowanie na specjalistów IT: ilu programistów brakuje w Polsce?

W całej Unii Europejskiej wakatów dla programistów jest ponad 800 000. Co więcej w samej Polsce tylko na ten moment to minimum 50 000 pustych stanowisk, czekających na specjalistów IT, podczas gdy polskie uczelnie zapewniają jedynie 14 000 absolwentów rocznie. Ministerstwo Cyfryzacji przewiduje, że do 2025 roku w Polsce niezbędnych będzie 200 000 specjalistów zajmujących się programowaniem i tworzących sztuczną inteligencję.

Ile zarabia front-end developer?

Czy warto zostać front-end developerem? Myślisz, że opanowanie takich języków programowania jak HTML, CSS i JavaScript wystarczy, aby zapewnić sobie stabilną pozycję na rynku pracy? W raporcie przygotowanym w styczniu 2020 przez serwis Wynagrodzenia.pl mediana wynagrodzeń badanych programistów wyniosła:

  • 4830 PLN brutto (junior front-end developer)
  • 7370 PLN brutto (front-end developer)
  • 11 580 PLN brutto (senior front-end developer)

25% najlepiej opłacanych front-end developerów co miesiąc na swoje konto otrzymuje:

  • 6200 PLN brutto (junior front-end developer)
  • 9370 PLN brutto (front-end developer)
  • 13 940 PLN brutto (senior front-end developer)

Jeśli chodzi o strukturę płci na poszczególnych stanowiskach, wśród front-end developerów wciąż dominują panowie:

  • 85% mężczyzn vs. 15% kobiet (junior front-end developer)
  • 83% mężczyzn vs. 17% kobiet (front-end developer)
  • 91% mężczyzn vs. 9% kobiet (senior front-end developer)

Według portalu Pracuj.pl przeciętne zarobki w IT dla front-end developera w Polsce wynoszą 10 000 PLN brutto. 60% front-end developerów pracuje na podstawie umowy o pracę.

W parze razem z wysokim wynagrodzeniem front-end developerzy mogą liczyć na wiele benefitów pozapłacowych:

  • prywatna opieka medyczna (56%)
  • dofinansowanie zajęć sportowych (40%)
  • dofinansowania nauki języków obcych (32%)
  • dofinansowanie kursów i szkoleń (27%)

Ile zarabia back-end developer?

Portal No Fluff Jobs wyliczył, że w 2018 roku zarobki w IT dla back-end developerów w Polsce wynosiły 10 000 – 15 000 PLN netto (przy współpracy B2B) lub 8000 – 14 000 PLN brutto (w wypadku zatrudnienia w formie umowy o pracę). Najpopularniejszymi językami programowania dla back-end developerów są Java, Python, Node.js, R i PHP.

Ile zarabia programista Java?

Jedną z najlepiej opłacanych back-endowych specjalizacji jest Java. Programiści Java potrafią osiągać miesięczne wynagrodzenie na poziomie 12 000 – 16 800 PLN netto (B2B) lub 9000 – 14 200 PLN brutto (UoP). Im większe doświadczenie, tym większe dochody. Senior back-end developer jest w stanie zdobyć pracę za 13 000 – 18 000 PLN netto (B2B) lub 10 000 – 16 000 PLN brutto (UoP).

Gdzie w Polsce programiści zarabiają najlepiej?

Programistyczne El Dorado w Polsce w 2019 roku to Warszawa, Kraków, Trójmiasto i Wrocław – to właśnie tam programiści zarabiają najwięcej. Najgorzej zarabiają programiści z Rzeszowa, Lublina i Szczecina.

Ile zarabia programista Python?

Statystyczny specjalista Python w 2019 roku w Polsce zarabiał 13 500 PLN brutto. Większość programistów Python pracuje w formie B2B. Najwyższe dochody osiągają specjaliści IT z Warszawy, Wrocławia i Trójmiasta, a także Ci pracujący zdalnie.

Ile zarabia full-stack developer?

Przeciętne zarobki w IT dla full-stack developera w Polsce wynosi obecnie od 9600 PLN brutto (Indeed.com) do 11 500 PLN brutto (Pracuj.pl). Rynek coraz bardziej potrzebuje specjalistów uniwersalnych, którzy zajmą się zarówno warstwą wizualną danej aplikacji, czy serwisu WWW i programowaniem tego, co ostateczny Klient widzi na pierwszy rzut oka, jak i “silnika”, backstage’u projektowanego narzędzia.

Ile zarabia tester oprogramowania?

Być może nie chcesz programować, a zostać testerem oprogramowania. Serwis testerzy.pl sprawdził, na jakie kwoty można liczyć w tej specjalizacji. Większość testerów w Polsce pracuje zdalnie dla zagranicznych firm lub w dużych, polskich korporacjach IT. Ponad 50% testerów oprogramowania mieszka w Warszawie, Wrocławiu lub Krakowie. Mediana zarobków testerów oprogramowania to 4750 PLN netto.

Ile zarabia polski programista za granicą?

Polscy programiści i testerzy oprogramowania są naprawdę bardzo cenionymi specjalistami poza granicami naszego kraju. Szczególnie, jeśli opanują takie języki programowania jak Java, C++, C#, Python i PHP. Co z wynagrodzeniami developerów za granicą? Konkretne dane i odpowiedzi dostarcza nam w tym wypadku raport Sedlak & Sedlak.

O ile więcej można zarobić za granicą jako programista?

Okazuje się, że nasze polskie stawki dla web developerów wciąż są na szarym końcu spośród krajów Europy, bijąc się o ostatnie miejsca z Węgrami, Hiszpanią, Portugalią, Grecją, czy Słowacją. Więc jeśli znasz podstawy języka angielskiego dla programistów, polecamy starać się o posady w takich krajach lub zdalnie dla firm z takich krajów jak:

  • Szwajcaria (ok. 450% polskich stawek)
  • Wielka Brytania (ok. 250% polskich stawek)
  • Niemcy (ok. 240% polskich stawek)
  • Holandia (ok. 230% polskich stawek)

Gdzie pracujemy za granicą w IT?

Według raportu Antal (“Rynek pracy IT w Polsce”) polscy programiści najchętniej wyjeżdżają do pracy za granicę do takich miast jak Wiedeń (Austria), Zurich (Szwajcaria) oraz Monachium, Dusseldorf i Frankfurt (Niemcy). Jeśli chodzi o kraje najlepsze dla programistów, najczęściej wybieramy Europę Zachodnią (Niemcy, Francję i Anglię), a w dalszej kolejności USA, Kanadę i Skandynawię.

Praca dla programistów w USA

Jeśli chcesz wyjść poza ocean i myślisz np. o USA, to świetny wybór. Co więcej coraz częściej ogłoszenia o pracę dla firm programistycznych ze Stanów Zjednoczonych pojawiają się w takich serwisach, jak JustJoin.it, NoFluffJobs.com, czy BulldogJob.pl. Raport amerykańskiej agencji CyberCoders wskazuje, że w przeliczeniu na złotówki w zależności od specjalizacji polscy programiści mogą liczyć na:

  • 30 000 PLN/mies. (Java)
  • 29 600 PLN/mies. (Python)
  • 27 900 PLN/mies. (PHP)

Front-end Developer w USA średnio zarabia ponad 107 000 $ rocznie. Specjalista back-end w Stanach Zjednoczonych może zarobić nawet 128 000 $ w ciągu roku.

Wyjechać za granicę czy zostać w Polsce – dylemat programisty

Tylko 21% polskich programistów nie chciałoby opuścić kraju, zaś 79% jest otwarta na takie propozycje. Aż 72% badanych zdecydowałaby się na taki wyjazd ze względu na wyższe wynagrodzenia. Jeśli więc takie myśli chodziły po Twojej głowie, aby rozwijać swoją karierę w IT za granicą, nie jesteś w tym sam(a).

Zarobki w IT – prawda czy fałsz?

Tutaj nie ma już miejsca na domysły. To twarde dane, wyniki badań i analiz oraz wywiadów i ankiet, przeprowadzonych przez największe polskie portale IT. Odpowiedź jest prosta: wynagrodzenia specjalistów IT, w tym programistów, stale rosną i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Jeśli szukasz dla siebie bezpiecznego i dochodowego miejsca na rynku pracy, zacznij od kursów programowania, zmień branżę i zostań cennym i poszukiwanym profesjonalistą.

P.S. W ramach uzupełnienia wiedzy z naszego artykułu polecamy Ci ten odcinek podcastu Michała Szafrańskiego pt. “Więcej Niż Oszczędzanie Pieniędzy”, w którym zagościł Maciej Aniserowicz, autor bloga devstyle.pl i książki “Zawód: programista”. W tym odcinku mowa była o tym, jak rozpocząć karierę programisty i ile zarabiają programiści.

Sprawdź nasze aktualne kursy i dowiedz się więcej