Nowa praca: jak się odnaleźć w nowym miejscu?

Onboarding w IT

24% Pracowników uważa, że w pierwszych dniach pracy zdane jest tylko na siebie. A jak wszysycy wiemy nowa praca to spore wyzwanie, szczególnie po przebranżowieniu. Jednak odpowiednie wdrożenie to podstawa, o co powinni zadbać Twoi przełożeni, czy team leaderzy. 69% z nas chętniej zostanie w firmie na dłużej, jeśli zostaliśmy rzetelnie wdrożeni do pracy na naszym stanowisku.

Wiadomo, że zdolności programistyczne, znajomość języków programowania i bibliotek oraz sprawne poruszanie się w oprogramowaniu dla koderów szlifujemy już na etapie kursów w akademii programowania i w czasie budowania portfolio programisty. Nie zmienia to jednak faktu, że w pierwszych dniach przydałby Ci się dobry onboarding w nowym miejscu pracy. Poproś o niego swoich nowych współpracowników lub przełożonych i od pierwszych chwil wykaż jak najwięcej zaangażowania. Chłoń to, co dzieje się w nowym Zespole i inspiruj się ich pomysłami. Junior developer z otwartą głową na starcie pracy w IT to już coś.

Jeśli masz swojego buddy’ego, który wprowadza Cię w kulturę organizacyjną i klimat w firmie, wypytaj go o wszystko i zanotuj odpowiedzi, aby nic nie uleciało Ci z głowy z powodu stresu: dress code, zasady raportowania pracy, zasady komunikacji wewnętrznej i współpracy z Klientem, firmowe zwyczaje, kto jest kim i za co odpowiada oraz wiele, wiele więcej. Daj sobie czas i nie licz, że od razu “ogarniesz” wszystko.

Silna i pozytywna marka osobista w IT

Od pierwszych chwil zadbaj o własny personal branding. Daj się poznać nowym współpracownikom i przełożonym z jak najlepszej strony. Nie spóźniaj się. Wykaż się trochę bardziej, niż wskazywałby to Twój opis miejsca pracy. Pytaj o to, co możesz jeszcze zrobić i czego jeszcze możesz się nauczyć. Może oprócz kodowania jest coś do przetestowania? Warto łączyć skille programisty i testera oprogramowania, aby móc liczyć na realnie wysokie zarobki w IT.

Unikaj plotkowania, błędów poznawczych i złej oceny współpracowników. Wysyłaj pozytywną energię i uśmiechaj się. Nie wywyższaj się ponad programistów z większym stażem, a raczej staraj się z nimi zintegrować. Jeśli jesteś juniorem, słuchaj midów i seniorów, a nie pouczaj ich od razu #pokora. Udowodnij im, że naprawdę znasz się na programowaniu.

Jeszcze przed pierwszym dniem w pracy poczytaj o firmie, dla której zaczynasz pracować (choć zapewne powinieneś to zrobić już na etapie rekrutacji). Sprawdź ich case studies i dotychczasowe realizacje. Będziesz miał więcej punktów zaczepienia do rozmowy.

Dobrym tipem na start pracy w IT jest upieczenie lub chociaż kupienie ciasta albo przygotowanie przekąsek dla Zespołu w pierwszych dniach pracy i zaproszenie kolegów z działu IT do kuchni na poczęstunek. Przez żołądek do serca – to naprawdę działa.

Feedback w IT

Nowa praca to sporo zupełnie nowych obowiązków. Dlatego co kilka tygodni na okresie próbnym pytaj swojego project managera, jak ocenia Twoje zaangażowanie i udział w projektach IT. Czy Twój kod nie zawierał zbyt wielu błędów? I czy raportowanie Twoich programistycznych zadań było zrobione poprawnie? Czy nie było zbyt wielu obsuw i szybko reagowałeś na każdy ASAP?
Taka inicjatywa może zaskoczyć team leadera i pokazać mu, że naprawdę zależy Ci na “dowożeniu” powierzonych zadań w maksymalnie wysokiej jakości. Informacja zwrotna, tzw. feedback, może Ci się przydać w rozwoju i nauce oraz unikaniu popełnianych błędów w przyszłości. W końcu 72% z nas wskazuje feedback od szefa jako największe wsparcie w karierze zawodowej.

Rozwój i edukacja w IT

Pokaż innym, a przede wszystkim samemu sobie, że zależy Ci na rozwoju i zwiększaniu swoich programistycznych kompetencji. Słuchaj podcastów z branży IT, czytaj książki, pracuj nad własnymi projektami, buduj portfolio, ukończ kolejne kursy i szkolenia IT, czy to stacjonarnie, czy online.

Opanowałeś język programowania na początek? Świetnie, ale to jeszcze nie koniec Twojej nauki. Każdy dodatkowy język programowania to szansa na wyższą pensję i większe uznanie w Zespole. Nauka programowania jako dorosły nie jest łatwa, ale warto podjąć ten trud i wykazać się w pierwszych miesiącach w nowej pracy. W końcu 80% kursantów w Software Development Academy sprawnie łączy naukę programowania z pracą zawodową, więc też dasz sobie radę. Do tego szlifuj angielski dla programistów. To wszystko z pewnością zostanie zauważone i docenione przez project managerów, team leaderów i innych developerów z Twojego Zespołu, a Twoja nowa praca zacznie się dokładnie tak, jak sobie wyobrażałeś.

W tym ostatnim punkcie możemy Ci pomóc. Rozwój i edukacja w IT to nasza specjalność. Zobacz, jakie kursy i szkolenia IT dla programistów organizujemy w SDA. Z nami droga od juniora do full-stack developera może być o wiele prostsza i przyjemniejsza.

Sprawdzisz to?