Jak skutecznie uczyć się zdalnie? Poradnik o domowym e-learningu dla początkujących.

 

Co robić, by lepiej się uczyć?

Skuteczna nauka jest kluczowym elementem naszego rozwoju osobistego. To jednak ogromne wyzwanie. Po 3 dniach pamiętamy zaledwie 10% z tego, co czytaliśmy i 20% z tego, czego słuchaliśmy. Miałeś kiedyś tak, że przeczytałeś lub obejrzałeś coś, a po kilku dniach zupełnie nie pamiętałeś, o co chodziło? My też! W takim razie jak poprawić efektywność nauki w domu w formie elearningu? Co zrobić, jak uczyć się zdalnie, aby szkolenia i kursy nie były zbędnym wydatkiem, a realną i opłacalną inwestycją?

Jak uczyć się zdalnie: 5 najlepszych sposobów na skuteczną naukę w domu

Popularność e-learningu w Polsce z roku na rok rośnie. 60% badanych osób uważa, że nauka online lepiej pasuje do ich stylu życia niż inne formy edukacji. Decydujemy się na kursy zdalne ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy, z troski o ekologię (mniej spalonego paliwa na dojazdy i papieru) lub dlatego, że jesteśmy zmuszeni do przebywania w domu. Zobacz, jakie 5 sposobów na efektywne przyswajanie wiedzy w domowym zaciszu proponują eksperci z SDA.

1. Zadbaj o organizację czasu na naukę online

To największe wyzwanie i jednocześnie podstawowy element skutecznej nauki. Kursy IT od podstaw z Java, Pythona, czy dla Front-End Developera to nawet 300 godzin lekcji i praktyki, jednak późniejsze zarobki w IT wynagradzają ten trud.

Zarezerwuj swój czas, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Poświęć go na zapoznanie się z zagadnieniami i sylabusem kursu przed jego rozpoczęciem i ilością materiału, z którym będziesz musiał się zmierzyć. Oszacuj, ile zajmie Ci odpowiednie przygotowanie do zdobycia nowych kompetencji. Sprawdź, czy wybrane zajęcia nie odbywają się stacjonarnie w formie blended learning oraz czy wybrane webinary i wykłady są dostępne zawsze, czy tylko w określone dni tygodnia na żywo.

Przykładowo, e-learningowe kursy IT w Software Development Academy, co do zasady, odbywają się w weekendy w godzinach 9-16. Posiadając tę wiedzę z odpowiednim wyprzedzeniem, możesz zanotować weekendy, w które zdobywasz wiedzę i wybrać te na rozrywkę i czas wolny.

Aby znaleźć czas na naukę, wstawaj wcześniej i ustal konkretne godziny, podczas których uczysz się w domu. Zaczynaj od najtrudniejszych zadań do wykonania i odhaczaj kolejne etapy, aby zmotywować się do nauki. Warto także prowadzić organizer, w którym zapiszesz konkretne godziny wykładów i lekcji w domu, a także notatki i przemyślenia z zajęć online.

2. Przygotuj domowe stanowisko do nauki

Stwórz w swoim mieszkaniu Twoje własne miejsce do nauki, gdzie nie będą przeszkadzać Ci współlokatorzy. Jeśli masz dzieci, zaproponuj im wsparcie mamy lub taty w nauce i wspólne notatki z zajęć, namalowane przez nie kolorowymi kredkami.

Idealnym rozwiązaniem jest osobny komputer lub laptop do nauki i do użytku prywatnego. Alternatywą jest używanie aplikacji, blokujących dostęp do innych stron, niż platforma do nauki online, aby nie rozpraszały Cię żadne powiadomienia i aby nie kusiło Cię odświeżanie tablicy na Fejsie. Trzymaj swój smartfon z dala od siebie, chyba, że to na nim robisz kurs online lub czytasz e-booka. Do nauki online w domu, np. programowania, wystarczy Ci jedynie komputer i materiały szkoleniowe, które udostępnione będą podczas kursu. Jeśli chcesz zobaczyć, czy Twój laptop sprawdzi się podczas realizacji zajęć zdalnych w SDAcademy, kliknij tutaj i sprawdź.

Pozbądź się wszelkich przedmiotów odwracających Twoją uwagę. To czas, który powinieneś przeznaczyć stricte na poszerzanie swojej wiedzy. Chaotycznie ułożone rzeczy to niesamowity rozpraszacz. Chcąc mieć „świeży” umysł, zadbaj o czyste biuro! Zbierz z niego puste kubki po kawie i talerzyki po ciastkach. Bałagan dookoła oraz telewizor lub Netflix w tle na pewno nie pomogą.

3. Odnajdź w sobie motywację do nauki

Jedną z najważniejszych rzeczy w samodzielnej nauce w domu jest odpowiedni plan i mobilizacja. Przed podjęciem nauki i poznawania nowych kompetencji powinieneś wyznaczyć sobie odpowiedni cel. Dopiero rozpoczynasz swoją przygodę w świecie IT? Planujesz zrealizować w formie e-learningu kurs podstaw programowania lub testera oprogramowania, by dowiedzieć się, czy kodowanie to temat dla Ciebie? A może w Twojej obecnej działalności przydadzą się podstawy Javy czy Pythona? Warto przedstawić samemu sobie korzyści, jakie uzyskasz z nauki danego materiału. Zdobyta wiedza otworzy przed Tobą nowe możliwości. Większe zarobki? Własna firma? Awans w pracy?Wyobrażaj sobie swój cel i realizuj go już od teraz.

Aby wzbudzić w sobie dodatkowe pokłady motywacji, przed rozpoczęciem nauki w domu ubierz się tak, jakbyś szła do szkoły. Piżama day to bardzo kusząca wizja, jednak mobilizacja do nauki to podstawa. Schludny strój i podstawowy makijaż przed monitorem komputera? A jednak!

4. Zadbaj o swój mózg

Dieta dla mózgu to podstawa efektywnej nauki. Chcąc zadbać o pamięć i koncentrację podczas szkolenia zacznij od diety! Przede wszystkim pamiętaj o zdrowym, systematycznym odżywianiu i odpowiedniej suplementacji. Unikaj nadmiernej ilości napojów energetycznych i kawy. Nauka w domu pozwala nam na unikanie fast-foodów i przekąsek w drodze na zajęcia.

Mózg stale odbiera, przetwarza i przesyła miliony informacji, a jego pokarmem jest glukoza i tlen. Jeśli planujesz wziąć udział w kilkugodzinnym kursie, zjedz konkretny posiłek bogaty w węglowodany i tuż przed udaj się na krótki spacer, byś pełen dobrej energii mógł rozpocząć naukę. Następnie przygotuj zapas wody i zdrowych zagryzek. Małe marchewki, pomidorki koktajlowe, czy seler naciowy będą idealne do pracy przed monitorem.

Po wielu godzinach lekcji, zgodnie z tym, co radzi w swojej książce Andres Hansen, “Wyloguj swój mózg” i zrób sobie dzień offline. Spędź go z najbliższymi lub przy swoim ulubionym hobby, aby Twój mózg dostał odpowiednią nagrodę.

Dbaj o relaks, dobry sen i wypoczynek. Przemęczenie psychiczne i fizyczne z pewnością utrudnią Ci zdobycie nowej wiedzy.

5. Za dużo nauki w domu?

Jeśli tylko masz taką możliwość, zabierz laptopa i słuchawki do pobliskiego parku, ulubionej kawiarni, czy bezpłatnej przestrzeni co-workingowej. Jeśli nie możesz wyjść z domu, tak jak w obecnej sytuacji podczas pandemii COVID-19, wybierz balkon, taras albo ogród. To jedna z największych zalet nauki online – możesz uczyć się, gdzie tylko chcesz.

Czy warto uczyć się w domu?

Tak, zdecydowanie warto. Jeśli dobrze zaplanujesz czas i miejsce na naukę w domu dzięki kursom online, szybko i łatwo zdobędziesz nowe kompetencje. Jeśli chciałbyś rozwijać się w dziedzinie programowania i zostać specjalistą IT, zacznij naukę w domu z https://www.b2b.sdacademy.pl/.