Jak być dobrym front-endem? Rady od seniora dla juniora.

Jak zostać najlepszym Front-end Developerem? Przeczytaj rady dla początkujących programistów od seniora z tej branży!

Zanim przejdziemy do rad od seniora dla juniora. Zastanów się na czym polega bycie dobrym programistą. Amerykański pisarz, Randall E. Stross, powiedział kiedyś:

Najlepsi programiści nie są marginalnie lepsi od jedynie dobrych programistów. Są o rząd wielkości lepsi pod względem wszystkiego: twórczości, szybkości, pomysłowości i umiejętności rozwiązywania problemów.

Jak zatem zostać tym najlepszym programistą? Jeśli to dopiero pierwsze rozdziały Twojej przygody z IT, posłuchaj rad od seniora, starszego kolegi z Software Development Academy i zobacz, jak stać się mistrzem codingu.

Nie odkrywaj koła na nowo. Korzystaj ze sprawdzonych bibliotek i frameworków zamiast pisać wszystko samemu – pierwsza rada od serniora

Nie koduj wszystkiego od zera. W sieci masz do dyspozycji mnóstwo płatnych i bezpłatnych “gotowców” lub “półproduktów” dla programistów. Mowa o frameworkach, gotowych schematach, na których możesz oprzeć swój projekt oraz bibliotekach, zbiorach algorytmów, zasad i gotowych do wdrożenia w Twojej aplikacji lub strony WWW składników. Dzięki nim Twoja praca będzie sprawniejsza i efektywniejsza – mniej powtarzalna, a bardziej rentowna.

W jednym z naszych blog postów pisaliśmy o tym, jakie biblioteki, frameworki i narzędzia powinien na początku znać każdy front-end developer.

Zawsze korzystaj z GITa, nawet jeśli nad projektem pracujesz tylko ty.

GIT naprawdę jest git. To system kontroli wersji, gdzie na bieżąco możesz zapisywać i śledzić zmiany w tworzonym kodzie lub grafikach. To szczególnie pomaga w takich sytuacjach, gdy nad jednym projektem pracuje kilka osób. Każda z nich ma swój własny branch, które finalnie scalają się z branchem głównym. W Gicie nic nie ginie – masz dostęp do wszystkich poprzednich wersji kodu i jeśli chcesz, możesz łatwo zrobić kilka kroków wstecz. Senior Developer ma tam już zazwyczaj ogromną liczbę linijek kodu.

Nigdy nie przestawaj się rozwijać. Śledź trendy, poznawaj nowości, próbuj.

Patrz, co dzieje się na rynku u potencjalnych Klientów lub u konkurencji. Nie możesz oderwać się od smartfona? Zobacz, jakie aplikacje tworzą Twoi konkurenci, pobierz je i przetestuj. Tworzysz strony WWW? Przeklikuj różne serwisy w sieci w poszukiwaniu aktualnych, świeżych, “trendy” inspiracji. Programujesz gry? Musisz więc czasem zamienić się w gracza i przejść najnowsze Red Dead Redemption II. Bez realnej, zakorzenionej w Tobie pasji, zajawki i miłości do kodowania oraz fascynacji finalnymi produktami, jakie tworzysz, Twój rozwój w IT może być rzemieślniczą męczarnią, a nie mega przygodą.

Pisz jak najwięcej. Każda linijka kodu to rozwój i doświadczenie. Nie da się nauczyć programowania bez wielu godzin praktyki.

Średnio programista na etacie poświęca blisko 20 godzin tygodniowo na kodowanie. Przebij to, aby być jeszcze lepszym. Bierz dodatkowe projekty, zgłaszaj się do kolejnych Zespołów, działaj jako freelancer i poszukuj nowych zleceń, koduj projekty niekomercyjne. Wszystko po to, aby nauczyć się pracy z różnymi Klientami, a do tego poznać różne branże oraz technologie i języki programowania. W tej grze “papierki z uczelni” i teoria mają o wiele mniejsze znaczenie od praktyki i dobrego portfolio programisty.

Czytaj, słuchaj oglądaj. Książki, blogi, video tutoriale, podcasty. Internet jest pełen informacji, które warto przyswoić.

Chłoń aktualną wiedzę i inspiracje w każdej postaci. Internet daje nam w tym zakresie nieograniczone możliwości. Przeczytaj książkę Macieja Aniserowicza pt. “Zawód: Programista”. Czytaj takie polskie blogi o IT jak Devstyle, czy JavaDevMatt Mateusza Kupilasa. Słuchaj polskich podcastów o programowaniu: DevTalk, Porozmawiajmy o IT i Biznes w IT Piotra Buckiego.

Pracuj z kimś. Niech ten ktoś przejrzy twój kod, spróbuje zrozumieć, da swoje uwagi. Sami w swoim kodzie wielu rzeczy możemy nie wyłapać.

Pokornie przyjmuj uwagi i sugestie, które da Ci senior developer lub Twój IT team leader w Waszym dziale. Jeśli pracujesz zdalnie lub jako freelancer w swoim home office, spraw sobie gumową kaczuszkę i razem z nią analizuj swój kod.

Poszerzaj horyzonty. Nie zamykaj się tylko na frontend. Poznaj nieco backendu. Poćwicz testowanie. Poznaj kilka sztuczek DevOpsów.

Masz już opanowane podstawy HTML, CSS i JavaScript? Idź dalej w kierunku full stack developera, który jest jednym z najlepiej opłacanych zawodów wśród programistów. Zaprzyjaźnij się z takimi językami jak Java, Ruby lub Python. Dobry senior powinien wiedzieć nieco więcej. Poznaj jak najwięcej tipów i life-hacków ze świata UX i UI. Inspiruj się poradami i przemyśleniami DevOps Engineer’ów – dzięki nim dowiesz się m.in. co to jest Serverless lub jak działa AppSync. Senior musi być

Refaktoruj. Wracaj do wcześniej napisanych przez siebie kodów i przepisuj je. Wiele się nauczysz, a do tego zauważysz jak duże postępy poczyniłeś.

Najlepiej uczymy się na własnych błędach. Nie inaczej jest w codzienności programistów. Przepisuj i poprawiaj swoje kody sprzed kilku miesięcy, a nawet lat, zapisane w Gicie. Zobaczysz, jaki progres poczyniłeś przez ten czas i odkryjesz funkcjonalności, o których już zupełnie zapomniałeś.

Ostatnia rada od seniora: Otwórz się na Open Source. Przeglądaj kod bibliotek ze sporym community. Z czasem możesz też zaangażować się też w aktywny ich rozwój.

Dołączenie do takiej aktywnej społeczności programistów np. dzięki Meetup i wspólna praca z innymi koderami nad wybranym oprogramowaniem open source to dodatkowa okazja do networkingu, wymiany doświadczeń i zdobycia nowej wiedzy z branży IT.

Front-end developer doskonały: jak dążyć do doskonałości?

Wierzymy, że te 9 rad od seniora pomoże Ci stać się jeszcze lepszym programistą. A może masz jakieś własne tipy i porady na bazie własnego doświadczenia z pracy web developera? Opisz go nam tutaj, a chętnie przygotujemy drugą część tekstu z life-hackami od naszych Czytelników.

Jeśli myślisz o dalszym rozwoju w IT, poznaniu zagadnień z zakresu back-end, UX/UI, czy testingu, kliknij tutaj i sprawdź, która ścieżka rozwoju programisty w SDAcademy byłaby dla Ciebie najlepsza.

 

Dopiero zastanawiasz się nad wejściem do branży IT? Poznaj ścieżki kariery, które możesz  wybrać w SDA.