Zawody bez studiów – czy można dobrze zarabiać nie mając wyższego wykształcenia?

DOBRE ZAROBKI BEZ STUDIÓW

Zawody bez studiów? Odpowiedź brzmi: można. Cała rzesza szefów wielkich firm nie ma wyższego wykształcenia, w tym Bill Gates, który rzucił studia po pierwszym roku. Świat pełen jest również programistów, grafików komputerowych, testerów oprogramowania, czy specjalistów SEO, którzy zawodu wyuczyli się na własną rękę lub kończąc kursy IT. Dobrze płatne zawody to także zawody rzemieślnicze, czy techniczne. Na całym świecie poszukiwani są choćby mistrzynie i mistrzowie kuchni i operatorzy urządzeń mechanicznych.

Polska jest w światowej czołówce, jeśli chodzi o ilość osób z wyższym wykształceniem i ich udział w rynku pracy. Daje o sobie znać wrodzona zaradność Polaków i uznanie, jakim wciąż cieszy się w Polsce dyplom uniwersytecki. Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzonego przez firmę rekruterską Sedlak & Sedlak w 2019 roku wynika, że osoby z wyższym wykształceniem zarabiają minimum 1500 zł więcej niż osoby z wykształceniem średnim. Z innych badań wynika, że wyższe wykształcenie może podnieść wynagrodzenie nawet o 55%. 

Co zrobić, aby mieć dobrze płatną pracę, nie idąc na studia?

Opcje są dwie. Zamiast liceum ogólnokształcącego można wybrać się do technikum, które zapewni jeden z docenianych dziś na rynku zawodów. 

Dobrze płatne zawody, w których liczy się doświadczenie i fachowa wiedza to na przykład technik chłodnictwa, technik elektroenergetyk, audytor energetyczny, technolog drewna. Szkoła branżowa trwa trzy lata, co pozwala absolwentom szybko wejść na rynek pracy. Średnie zarobki to około dwóch średnich krajowych wzwyż.
A jeśli na technikum jest już za późno i w kieszeni macie maturę z liceum ogólnokształcącego lub nie – nic straconego. Rozwiązaniem są kursy zawodowe, które pozwalają zdobyć odpowiednie wykształcenie.

Branża IT – zawody bez studiów

Kopalnią nowych zawodów, w których praktyczne umiejętności są decydujące, a zarobki wysokie, jest branża IT. Wyższe wykształcenie może się tu bardzo przydać, ale nie jest konieczne. Wiedzę teoretyczną można czerpać także z kursów i książek. 

Szczególnym powodzeniem wśród pracodawców cieszą się programiści, web developerzy, testerzy oprogramowania, czy specjaliści od marketingu internetowego. 

Jak zostać programistą lub programistką?

Zakładając, że studia nie wchodzą w grę, naukę programowania można rozpocząć na własną rękę. Internet pełen jest najwyższej klasy materiałów edukacyjnych, zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. Niemal każdego języka można nauczyć się dzięki youtubowym tutorialom, książkom lub specjalnym stronom internetowym. Takie rozwiązanie ma jednak kilka minusów. Samodzielne uczenie się może być dość trudne dla osób ekstrawertycznych, które potrzebują na co dzień kontaktu z ludźmi. Ponadto wymaga wiele samozaparcia, pracy własnej, świetnej organizacji i motywacji wewnętrznej i samo w sobie jest dużym wyzwaniem. Niezależnym studentom może też zabraknąć wiedzy wynikającej z doświadczenia, praktycznych umiejętności związanych z pracą w grupie. 

W Sieci działają także dziesiątki, jeśli nie setki kursów programistycznych dla osób o każdym poziomie zaawansowania. Kursy są przeznaczone dla tych, którzy nie lubią lub nie potrafią uczyć się sami, którzy chcieliby mieć konkretny certyfikat i określony termin ukończenia kursu. Wielką zaletą niektórych kursów jest kontakt z nauczycielem, specjalistą w danej dziedzinie i innymi uczniami. To dobre przygotowanie także do pracy w zespole i wspólnego rozwiązywania programistycznych problemów.   

Ze statystyk wynika, że 90% programistów to mężczyźni, a duża ich część ma około 30 lat lub mniej. Są pracodawcy, którzy szukają równowagi w firmie i szczególnie chętnie zatrudniają programistki. Tak naprawdę programowania może nauczyć się każdy, niezależnie od płci.

Programista – jakie kursy wybrać?

Wszystko zależy od tego, czym właściwie chcesz się zajmować. Programista może tworzyć programy komputerowe, aplikacje webowe, desktopowe i mobilne, strony internetowe. Podobno zmorą wśród przyszłych twórców kodu jest brak decyzyjności i przeskakiwanie z języka na język. Tymczasem najlepszą strategią jest gruntowne poznanie jednego z najbardziej poszukiwanych języków, np. Javy, Pythona, PHP czy JavaScript i ewentualne douczanie się na bieżąco, zależnie od potrzeb.

Zawody bez studiów? Czy po kursach można od razu dostać pracę? Tak, jak najbardziej, chociaż wiele zależy od jakości kursu i miejsca zamieszkania. 

Podsumowując: nawet jeśli nie skończyłaś/ nie skończyłeś studiów, masz szansę na ciekawy, dobrze płatny zawód. Przy jego wyborze warto pamiętać, że zazwyczaj, aby dobrze zarabiać, trzeba być dobrym w tym, co się robi. Podnoszenie kwalifikacji i staranność są natomiast znacznie łatwiejsze, jeśli lubi się swoją pracę. To jednak już zupełnie inna historia.