Niektóre z najbardziej podstawowych założeń UX funkcjonowało już 4000 lat p.n.e. w starożytnej chińskiej sztuce Feng Shui. Jej celem jest aranżacja otoczenia w najbardziej optymalny, harmonijny i przyjazny dla użytkownika sposób. Istnieją również dowody na to, że już w V wieku p.n.e. starożytne cywilizacje greckie projektowały swoje narzędzia i miejsca pracy w oparciu o zasady ergonomii.
A jednak, chociaż UX jest “stare jak świat” – zawód UX designera jako taki, pojawił się wcale nie tak dawno.
Czym różni się praca UX Designera od UI Designera?
User Interface Design (UI Design) jest dziedziną o węższym zakresie tematycznym niż UX. Projektowanie UI jest też bliższe tradycyjnemu projektowaniu graficznemu i skupia się na poszczególnych elementach danego produktu czy strony internetowej.
Projektanci UI są często odpowiedzialni za funkcjonalność każdej podstrony, z którą użytkownik wchodzi w interakcję, nie muszą jednak martwić się o produkt jako całość.
Spojrzenie projektanta UX jest o wiele bardziej kompleksowe i holistyczne.
User Experience Design (UX Design) odnosi się do projektowania doświadczeń użytkownika; jest to proces zwiększania czyjejś satysfakcji podczas korzystania z danego produktu. Projektanci UX dążą do tego, aby codzienne produkty, usługi i technologie były jak najbardziej przyjazne i dostępne dla użytkownika. Uzyskanie wglądu w to, jak te elementy oddziałują na siebie nawzajem, aby poprawić ogólne doświadczenie użytkownika, wymaga wielu badań, prototypowania i testowania.
Na czym polega praca UX/UI Designera?
Projektanci UX stosują myślenie projektowe (Design Thinking), aby pogodzić pragnienia użytkownika z techniczną wykonalnością i opłacalnością biznesową. Starają się także zidentyfikować cele, emocje, kluczowe problemy i zachowania odbiorcy danego produktu. Wszystkie te informacje pomagają w stworzeniu jego persony, czyli możliwie precyzyjnego uosobienia. Ważnym krokiem jest zastanowienie się, co te persony próbują osiągnąć podczas korzystania z danego produktu oraz jaką drogę w tym celu pokonają.
Wszystko po to, aby użytkowanie danego produktu lub usługi przebiegało maksymalnie płynnie, przyjemnie i bezproblemowo.
Projektant UX
Projektant UX koncentruje się na wszystkich aspektach rozwoju produktu, w tym na projektowaniu, użyteczności, funkcjonalności, a nawet brandingu i marketingu. Ich praca obejmuje cały proces interakcji użytkownika z produktem, a także identyfikację nowych możliwości dla produktu i firmy.
Większe firmy mogą zatrudniać zespół projektantów, z których każdy może skupić się na konkretnym aspekcie procesu optymalizacji produktu, takim jak badania czy projektowanie wizualne. W mniejszych firmach i startupach nie jest niczym niezwykłym, że projektant UX nosi wiele różnych kapeluszy i podejmuje się całego spektrum zadań.
Niezależnie od tego, jaki produkt lub usługę projektują i na jakim etapie procesu się znajdują, projektanci UX zadają sobie następujące pytania:
- Czy produkt jest użyteczny? Czy jest logiczny, zrozumiały i łatwy w użyciu?
- Czy produkt lub usługa rozwiązuje istniejący problem użytkownika?
- Czy jest dostępny dla różnych kategorii użytkowników?
- Czy produkt lub usługa jest pożądana?
- Czy tworzy pozytywne doświadczenie, które użytkownik z chęcią powtórzy?
Dyscypliny projektowania UX: Model kwadrantów
UX to szerokie pojęcie, w ramach którego można wyróżnić cztery główne dyscypliny: Strategię Doświadczenia (ExS), Projektowanie Interakcji (IxD), Badania Użytkowników (UR) i Architekturę Informacji (IA). W jednym z badań odnotowano ponad 200 różnych nazw stanowisk w ramach projektowania UX
Ile zarabia UX/UI Designer?
Według dość szczegółowego opracowania Careerfounder średnie zarobki UX Designera wynoszą rocznie:
- Anglia: £ 40 000
- Niemcy: € 51 000
- USA: $ 85 000
Jeśli chodzi o Polskę, to wg. portalu Wynagrodzenia.pl mediana dla ui/UX designer wynosi 7200 PLN brutto miesięcznie. To znaczy, że połowa projektantów UX zarabia mniej, a połowa więcej niż ta kwota.
UX Designer – jak zostać UX/UI Designerem?
Można na przykład zrobić ciekawy, praktyczny kurs prowadzony przez specjalistów z branży. Takie kursy oferuje na przykład SD Academy.