Trendy w programowaniu w 2020 roku

Trendy w programowaniu

Zarobki w branży IT będą rosły

Wynagrodzenia programistów w 2019 roku były bardzo wysokie, a w kolejnych miesiącach trendy te zostaną utrzymane. Zdecydowanie najwięcej ofert w branży IT będzie pojawiać się w dużych miastach, przede wszystkim w Krakowie, Warszawie oraz Gdańsku. Zgodnie z raportami za rok 2019, średnie zarobki programistów wahały się od 11 do 15 tysięcy złotych brutto. Mediana wyniosła 13 tysięcy złotych brutto.

Deficyt programistów będzie się utrzymywał

W Polsce branża IT wciąż się rozwija, a zapotrzebowanie na programistów jest ogromne. Deficyt szacowany jest na około 50 tysięcy pracowników. Na podstawie obserwacji rynku dopiero około 2030 roku możliwe będzie wyrównanie popytu i podaży. Jednak to tylko w przypadku, w którym zapotrzebowanie na programistów znów nie wzrośnie. Można więc uznać, że 2020 rok to świetny czas na kurs programowania i przebranżowienie się.

Python stanie się najpopularniejszym językiem programowania

Zdecydowanie najszybciej rozwijającym się językiem programowania w branży IT jest Python, który w 2019 roku stał się nawet bardziej popularny niż Java. Zgodnie z przewidywaniami, nic nie zapowiada sytuacji, w której trend ten miałby się zmienić. Python to język prosty do nauki, wszechstronny i potrzebny w trakcie tworzenia aplikacji oraz procesu automatyzacji na komputerze, dlatego cieszy się taką popularnością wśród pracodawców.

Rozwój technologii asystentów głosowych zmieni oblicze programowania

Asystenci głosowi stają się coraz bardziej popularni, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Rozwój ten opiera się na sztucznej inteligencji, a także nowych możliwościach syntezy mowy. Coraz większe zainteresowanie asystentami głosowymi sprawia, że także programiści powinni zwrócić uwagę na tę dziedzinę, ponieważ w 2020 roku, a także w kolejnych latach istnieją spore szanse na jej rozwój.

No-code, czyli demokratyzacja IT

Wysokie koszty utrzymania specjalistów, a także deficyt programistów, doprowadziły do powstania nowej technologii. To tzw. no-code, czyli możliwości tworzenia aplikacji, bez znajomości kodowania. W ten sposób dostęp do technologii IT zdobyć mogą osoby, które wcale nie posiadają zdolności technicznych i zależy im po prostu na stworzeniu aplikacji, ale bez konieczności wpisania kodu. Zgodnie z raportem ICD FutureSpace do 2024 roku powstanie nowa grupa specjalistów, zajmująca się no-code.

IT jest i będzie rynkiem pracownika

Kurs programowania to jeden z najlepszych pomysłów na postanowienie noworoczne, ponieważ branża IT była, jest i pozostanie miejscem, gdzie króluje rynek pracownika. Atrakcyjne wynagrodzenia i benefity, możliwość pracy zdalnej oraz rozwój osobisty to gwarantowane elementy pracy programisty, także w 2020 roku.