Studia informatyczne – czy to ma sens?

studia

Studia to wyjątkowy czas w życiu, który umożliwia zdobywanie wiedzy, a także ciągły rozwój. Zdecydowaną zaletą studiów informatycznych jest możliwość poznania wielu dziedzin z zakresu informatyki, a nie tylko samego programowania. Wszystkie studia, w tym studia informatyczne pozwalają także na poznanie wielu interesujących osób. Pozwalają też na nawiązanie kontaktów ze specjalistami z różnych dziedzin. Warto jednak pamiętać o tym, że w trakcie studiów informatycznych, istnieje konieczność nauki przedmiotów, które mogą w ogóle się nie przydać. Dodatkowo konieczne jest często poznawanie przestarzałych technologii. Niektórzy wykładowcy są tylko teoretykami, czego konsekwencją jest brak zdobywania wiedzy praktycznej.

Tak naprawdę, studia przygotowują więc pod względem teoretycznym, a nie zawodowym. Studia informatyczne mają sens wtedy, gdy danej osobie zależy na wiedzy i przejściu przez ten etap życia, który przez wielu jest wspominany z rozrzewnieniem. Warto iść na studia stacjonarne, ale bezpłatne. Ponieważ całkowity koszt studiów zaocznych lub wieczorowych jest bardzo wysoki. Dodatkowo czasu na naukę jest niewiele, jeśli student łączy studia i pracę.

Co wybrać zamiast studiów informatycznych?

Studia informatyczne nie są jedyną drogą, która prowadzi do pracy w branży IT. Obecnie coraz bardziej popularne są kursy programowania lub szkolenie z zakresu testowania programów i aplikacji. Takie rozwiązanie to spora oszczędność czasu, ponieważ zamiast 5 lat, wystarczy poświęcić około 8 miesięcy. W trakcie kursu programowania można dobrze przygotować się do przyszłego zawodu. Dodatkowo można się dowiedzieć, w jaki sposób szukać pracy. Wystarczy poczytać ogłoszenia na portalach typu JustJoin.it lub BulldogJobs, żeby przekonać się, że studia nie są wymagane w branży IT. Kurs jest więc czymś pełnowartościowym. Kurs jest polecany tym osobom, które nie dostały się na studia stacjonarne lub chcą się przebranżowić. Szczególnie jeśli nie mają czasu, ani chęci na naukę na uczelni. Kurs programowania to świetne i wygodne rozwiązanie, które umożliwia zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej, a także kompleksowe przygotowanie do pracy zawodowej.