Branża IT rozwija się bardzo dynamicznie i cały czas poszukiwani są nowi specjaliści. Zgodnie z raportami z 2019 roku, na rynku IT potrzebni są zarówno programiści, jak i testerzy oprogramowania. Oznacza to, że bez względu na wybraną ścieżkę, absolwenci kursów nie powinni narzekać na brak ofert pracy. Szczególne znaczenie ma jednak wybranie swojej niszy, czyli tego sektora w branży IT, który najbardziej odpowiada indywidualnym preferencjom i potrzebom. Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć więc pod uwagę są osobiste zdolności i preferencje, a drugim czas i możliwości finansowe – warto wiedzieć, że kurs programowania zajmuje więcej czasu niż szkolenie na testera oprogramowania.
Programista odpowiada głównie za tworzenie kodu, a także za wszystkie te elementy, które użytkownicy widzą od razu po otwarciu danej strony internetowej lub aplikacji mobilnej – w zależności od tego czy zajmuje się frontendem czy backendem. Między frontend developerem i backend developerem istnieją znaczące różnice. Ten pierwszy jest odpowiedzialny za elementy graficzne, strukturę strony internetowej, natomiast backend developer ma za zadanie napisać funkcjonalny kod, dzięki któremu dana strona lub aplikacja będzie działać bezproblemowo. Wśród najważniejszych cech potrzebnych do pracy na stanowisku programisty można wyróżnić:
Programiści pracują zarówno w sposób indywidualny, jak i zespołowy. Jeśli chodzi o długość kursu to kurs programowania trwa około 8 miesięcy, dlatego decydując się na tę ścieżkę zawodową, warto zastanowić się wcześniej jak zarządzać swoim czasem, żeby móc bez większych problemów poświęcić czas na naukę. Początkujący programista zarabia od 4800 do 6000 złotych brutto, a wraz z doświadczeniem wynagrodzenie rośnie.
Tester oprogramowania zajmuje się sprawdzaniem poprawności programów i aplikacji, które wcześniej zostały stworzone przez developerów. Można więc uznać w uproszczeniu, że programista i tester to dwie strony tej samej monety. Wśród najważniejszych cech potrzebnych do pracy na stanowisku testera można wyróżnić:
Kurs na testera oprogramowania trwa około 3 miesięcy. Po ukończeniu kursu istotne jest pozytywne zaliczenie egzaminu ISTQB, który dla niektórych pracodawców jest istotnym elementem w CV. Początkujący testerzy zarabiają od 4200 do 5500 złotych brutto.
Programista i tester różnią się nie tylko w zakresie obowiązków zawodowych, ale także sposobu myślenia i stylu pracy. Tester musi szybko przenosić uwagę i w ciągu dnia zwykle wykonuje wiele różnorodnych czynności. Programista opiera swoją pracę na koncentracji na jednym zadaniu przez dłuższy czas, a także na tzw. flow, czyli poczuciu uniesienia, które sprawia, że wszelkie czynności wykonywane są z wielkim skupieniem i pomysłem.
Rozpoczynając swoją karierę w branży IT, warto postawić na ten zawód, który najbardziej odpowiada cechom osobowości i preferencjom w zakresie pracy. Właśnie dlatego dobrze zrobić test predyspozycji, a także porozmawiać z osobami, które już pracują jako programiści lub testerzy. Dobrze także wziąć pod uwagę swoje możliwości czasowe i finansowe. Warto wiedzieć, że zarówno kursy na programistę, jak i na testera odbywają się w trybie weekendowym, ale nadal konieczne jest wygospodarowanie czasu w tygodniu roboczym na naukę i powtarzanie materiałów. Wybierając kurs, można zwrócić także uwagę na możliwości na rynku IT, a także na zarobki, jednak przede wszystkim najlepiej skoncentrować się na tym, który zawód będzie sprawiał większą przyjemność.