Praca zdalna, czyli zawody, które można wykonywać z domu

Programista

Pracę programisty można wykonywać właściwie z każdego miejsca na Świecie, w którym jest dostęp do Internetu. Dlatego praca zdalna nie jest problemem. Wystarczy tylko trochę zaangażowania, samodyscyplina i motywacja do pracy. Po kursie programowania, programista może zatrudnić się zarówno w formie stacjonarnej, jak i także zdalnej. Zwykle na początek polecane jest przychodzenie do biura, ponieważ dzięki temu można poznać specyfikę pracy w branży IT. Dobrym sposobem jest także zatrudnienie w formie „półstacjonarnej- półzdalnej”, czyli 3 dni w biurze, a 2 dni z domu. Warto pamiętać o tym, że programista może wykonywać swoje obowiązki zdalnie, zarówno na zasadzie umowy o pracę, jak i jako freelancer. Freelancer, czyli wolny strzelec, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i posiada różnych klientów. W tym drugim przypadku można bardzo szybko się rozwijać i pracować nad różnorodnymi projektami.

Tester oprogramowania

Testerem oprogramowania także można zostać po specjalnym kursie, organizowanym przez szkołę programowania. Ten zawód także można wykonywać zdalnie, a potrzebny jest tylko laptop lub komputer i dobre łącze internetowe oraz wygodne miejsce do pracy. Tester oprogramowania to zawód, który można zdobyć w kilka miesięcy, więc przebranżowienie się jest stosunkowo łatwe.

Copywriter

Copywriter to osoba, która zajmuje się pisaniem różnego rodzaju tekstów, na przykład poradnikowych, blogowych lub spełniających zasady SEO. Osoba na takim stanowisku może pracować zdalnie, z dowolnego miejsca na Świecie. Wynika to z tego, że zwykle współpracuje z różnymi klientami – zarówno firmami, jak i osobami indywidualnymi, które zlecają konkretne teksty. Ważne jest zaangażowanie w swoje obowiązki, dotrzymywanie terminów i odpowiednia motywacja do pracy z domu.

Grafik

Praca zdalna grafika wymaga nie tylko laptopa i dostępu do Internetu, ale także odpowiedniego oprogramowania.  Oprogramowanie to specjalne aplikacje do obróbki zdjęć, rysowania i projektowania. Zatrudnienie zdalne opierać się może zarówno na współpracy na umowę o pracę z jednym pracodawcą, jak i na poszukiwaniu klientów jako wolny strzelec. Grafik może pracować zarówno w branży IT, jak i reklamowej, a także gier wideo. Osoba na takim stanowisku często współpracuje z UX Designerem, a także projektantem UI. Grafik pracę znaleźć można zarówno w startupach, jak i większych firmach i zdecydować się na zdalną formę.

Specjalista ds. SEO

Specjalista ds. SEO, czyli pozycjoner, to osoba, która może zarówno pracować stacjonarnie, jak i zdalnie. W tym drugim przypadku konieczne jest posiadanie doświadczenia zawodowego i konkurencyjnych cen. Aby być bardziej atrakcyjnym zleceniobiorcą niż agencja marketingowa. Praca w SEO często wymaga kontaktu z klientem oraz resztą zespołu. Jednak możliwe jest porozumiewanie się także za pomocą komunikatorów i wideo, dzięki czemu nie ma problemu z pracą zdalną.

Wirtualny asystent

Jeszcze kilkanaście lat asystenci musieli być obecni w miejscu pracy, aby rozmawiać z szefem i wykonywać obowiązki zawodowe. Dzisiejsze możliwości technologiczne umożliwiły zatrudnienie w formie zdalnej, także dla asystentów. Do obowiązków osoby na takim stanowisku może należeć wysyłanie i odbieranie maili, umawianie spotkań, tworzenie prezentacji, a także rezerwowanie hoteli i biletów oraz prowadzenie mediów społecznościowych. Wirtualny asystent może pracować zarówno tylko z jednym pracodawcą na wyłączność, jak i posiadać wielu, różnych klientów.

Interesuje Cię praca zdalna? Weź pod uwagę kurs programowania

Jeśli zależy Ci na możliwości pracy z domu lub z innego miejsca na świecie, możesz zastanowić się nad kursem programowania. Zgodnie z raportem „No Fluff Jobs” praca zdalna programistów to nie tymczasowy trend, tylko standard. Kandydaci do pracy najchętniej biorą pod uwagę te oferty, w których zaznaczona jest możliwość pracy z domu. Co ciekawe, na wielu portalach z ogłoszeniami z pracą można znaleźć specjalną kategorię, która może być nazwana pracą zdalną, zatrudnieniem na odległość lub „remote work”.

Programiści, którym zależy przede wszystkim na możliwości pracy z domu, mogą  znaleźć wiele interesujących propozycji. Warto pamiętać o tym, że praca zdalna możliwa jest przede wszystkim na poziomie mid i senior. Czyli w przypadku osób bardziej doświadczonych. Jak już zostało wspomniane, od razu po kursie programowania, najlepiej pracować z biura. Można też połączyć pracę stacjonarną ze zdalną, aby lepiej poznać specyfikę branży i projektów na rynku IT.

Junior w pracy zdalnej

Co więcej, przedsiębiorstwa, które mają ustrukturyzowane ścieżki kariery, uznają, że junior to osoba, która ma za mało doświadczenia zawodowego, aby pracować zupełnie samodzielnie z domu. Właśnie dlatego, początkowo pracownicy wprowadzani są do organizacji. Potem poznają projekty i sposób realizacji zadań, a wraz z biegiem czasu (zwykle po kilku miesiącach) mogą zacząć wykonywać swoje obowiązki zdalnie. Standardem w przypadku pracy z domu jest umowa B2B. Gwarantuje ona wyższe zarobki i pozwala programiście dodatkowo na branie zleceń od innych klientów. W ten sposób, specjalista może się rozwijać i brać udział w ciekawych projektach. Pracujący w formie zdalnej cenią sobie przede wszystkim elastyczność. Cenią też work- life balance, czyli równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Zdecydowaną zaletą takiego zatrudnienia jest także możliwość podróżowania po świecie. Czyli możliwość pracowania z różnych miejsc, a także swobodne wybieranie godzin pracy. Oczywiście, zdarzają się projekty, w trakcie których programiści muszą brać udział w spotkaniach w formie live chatu lub w tzw. stand – upach. Jednak w wielu firmach specjaliści IT mogą samodzielnie dysponować swoim czasem, dopóki wywiązują się z obowiązków i dotrzymują terminów.

Kurs programowania to doskonały sposób na przebranżowienie się i rozpoczęcie zupełnie nowej formy zatrudnienia, czyli pracy zdalnej. Jeśli marzysz o pracy programisty i czujesz, że jest to odpowiednia ścieżka dla Ciebie, zapisz się do szkoły programowania na wybrany kurs.