Kiedy najłatwiej znaleźć pierwszą pracę w IT?

Pierwsza praca od razu po kursie!

W trakcie kursu programowania warto dokładnie zastanowić się nad swoimi planami zawodowymi i o tym jak chcielibyśmy, aby wyglądała nasza pierwsza praca w IT. Szczególne znaczenie ma wzięcie pod uwagę rzeczywistych możliwości na rynku pracy, a więc sprawdzenie dostępnych ofert oraz wymagań pracodawców. Kandydat powinien zdawać sobie sprawę z tego, że część ogłoszeń na portalach z ofertami pracy skierowana jest tylko do osób z doświadczeniem (przede wszystkim na poziomie Mid, czyli średnim), natomiast na pewno znajdą się także atrakcyjne możliwości dla Juniorów. Warto również odzywać się bezpośrednio do firm z branży IT z pytaniami o możliwości zdobycia doświadczenia – nie wszystkie oferty pracy widoczne są na stronach. Proces wysyłania CV oraz chodzenia na rozmowy rekrutacyjne warto zacząć od razu po ukończonym kursie programowania. Jest to doskonały moment, gdy wiedza oraz zdolności praktyczne są utrwalone, a motywacja wciąż jest wysoka. To jednak nie wszystko! Zdaniem niektórych specjalistów najlepszym okresem na poszukiwanie pierwszej pracy jest przełom września i października, gdy kończą się różne staże studentów i absolwentów, a także początek roku, czyli styczeń i luty, gdy rozpisywane są nowe budżety.

Wsparcie specjalistów i mentorów

Kurs programowania to nie tylko nauka zdolności praktycznych i zdobywanie wiedzy z zakresu branży IT. Poza częścią właściwą kursanci uczą się tego, jak wygląda pierwsza praca i w jaki sposób ją zdobyć, napisać CV, a także przejść przez cały proces rekrutacyjny. Specjaliści z branży HR wskazują na to, jak ważny jest profil na różnych portalach branżowych (na przykład LinkedIn), a także, w jaki sposób przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Warto także wiedzieć, że w niektórych akademiach kursant może wybrać wersję kursu, która zakłada pomoc absolwentom w znalezieniu pierwszej pracy. W SDA jest to pakiet „Gwarancja Pracy”, który opiera się na założeniu, że w ciągu 3 miesięcy od ukończenia kursu, specjaliści ze szkoły programowania znajdą pracę dla absolwenta. Takie rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne i może być świetnym pomysłem dla tych, którzy obawiają się o swoją przyszłość.

Staż i pierwsza praca, czyli zdobywanie doświadczenia ma znaczenie

Poszukiwanie pierwszego miejsca zatrudnienia można rozpocząć od stażu (nawet bezpłatnego) lub okresu próbnego na stanowisku juniorskim. Zwykle na początek nie należy oczekiwać bardzo wysokich zarobków, tylko skoncentrować się na zdobyciu doświadczenia zawodowego. W trakcie kolejnych kilku lat bardzo łatwo można awansować na wyższe stanowisko i szybko zwiększyć swoje wynagrodzenie. Pierwsza praca ma być głównie obszarem do doskonalenia swoich zdolności, zdobywania doświadczenia, nauki specyfiki pracy w branży, a także poszerzania kontaktów towarzyskich i znajomości.