Jak się uczyć jako dorosły? Nauka programowania dla dorosłych [PORADNIK]

Kiedy? Nauka dla dorosłych

Na szczęście 73% z nas jest gotowe na lifelong learning i zdobywanie kompetencji przyszłości. Jak się uczyć jako dorosły? Zobacz poradnik ekspertów Software Development Academy o tym, jak wygląda nauka programowania dla dorosłych.

Uczyć się online, czy stacjonarnie?

Badania pokazują, że 60% dorosłych woli szkolenia e-learningowe i naukę programowania przez internet od standardowych kursów stacjonarnych. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiemy, że jest ogromna rzesza naszych Słuchaczy, którzy preferują spotkania na żywo z trenerami w salach szkoleniowych. Sam zdecyduj, w czym czujesz się lepiej. Możesz wybrać kurs programowania w SDA:

  • stacjonarny w kilkunastu polskich i europejskich miastach (m.in. Warszawa, Trójmiasto, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław),
  • zdalny online w formie live coding, wideokonferencjami i sesjami na żywo z trenerami.

Język programowania dla dorosłych na początek

Od czego zacząć naukę programowania dla dorosłych? Przede wszystkim pomyśl, co chciałbyś robić jako programista. Interesuje Cię design i wzornictwo? Wolisz “dłubać” w silniku strony? Tworzyć gry lub aplikacje mobilne? A może wolisz być managerem projektu IT?

Dopiero potem przyjdzie czas na wybór specjalizacji. Na początek polecamy ścieżkę kariery i rozwoju front-end developera (HTML, CSS i JavaScript) lub back-end developera (Java, Python). Listę kursów programowania znajdziesz tutaj.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o tym, jaki język programowania wybrać na początek.

Metody nauki programowania dla dorosłych

Od czasów szkolnej ławki i kartkówek wiele się zmieniło. W dorosłym życiu uczymy się inaczej. Dzięki wdrożeniu odpowiednich metod nauka programowania dla dorosłych może być bardzo efektywna. Jakie to metody? Jak się uczyć, aby naprawdę nauczyć się programować?

Metoda 15 minut dziennie – micro learning

Kwadrans dziennie na naukę programowania to metoda, w której krok po kroku zapamiętasz kolejne partie materiału i praktyczne rozwiązania, które potem będziesz mógł wykorzystać w pracy w branży IT. Czyli łącznie to blisko 2 godziny w tygodniu i ponad 100 godzin rocznie. Małymi krokami do celu? Proszę bardzo!

Metoda uczenia innych

Zbierz grupę osób, które chcą razem z Tobą uczyć się programowania i nawzajem tłumaczcie sobie kolejne zagadnienia. Jeśli opanujesz dany temat na tyle, by wytłumaczyć go koledze lub koleżance, jesteś na dobrej drodze do miana specjalisty IT.

Metoda okazji edukacyjnych

Uczyć można się wszędzie. Nauka programowania w domu oczywiście ma sens, podobnie jak podczas szkoleń stacjonarnych, ale czy nie warto wykorzystać także takich momentów, jak kolejka w hipermarkecie? Przejazd autobusem lub tramwajem? Kąpiel lub prysznic, a nawet poranna toaleta? Czyli gdzie? Wszędzie tam możesz powtarzać niedawno przyswojony materiał z zajęć.

Zasady nauki programowania dla dorosłych

  1. Ustal, dlaczego w ogóle się uczysz – jaki jest Twój cel? Czego chcesz? Czego oczekujesz od ukończenia szkoły programowania? Weź odpowiedzialność za “dowiezienie” tych założeń.
  2. Ucz się poprzez doświadczenia i praktykę – sama teoria i “formułki” nie wystarczą. Rozwiązuj problemy i zagadki programistyczne. Ćwicz i powtarzaj materiał z zajęć.
  3. Dołącz do grupy, z którą razem będziesz uczyć się programowania. Jeśli złapie Cię lenistwo lub niechęć do nauki, ich pomoc będzie bezcenna.
  4. Korzystaj ze wsparcia mentorów, trenerów i coachów oraz konsultantów kariery w IT w ramach programu Wsparcia Kariery w SDA.
  5. Korzystaj z różnych materiałów – ucz się programowania w akademii dla programistów, czytaj książki i e-booki, słuchaj podcastów IT, zainstaluj aplikacje w smartfonie, które pomogą Ci w nauce programowania.

Kiedy zacząć naukę programowania jako dorosły?

Kiedy? Najlepiej od zaraz. Mamy sierpień i za chwilę rusza nowy semestr w SDA. Jesień to dobry czas na zmiany w swoim życiu prywatnym i zawodowym. Dlaczego? Kliknij i poznaj 10 powodów, dla których warto rozpocząć naukę programowania jesienią.

Trwa rekrutacja do szkoły programowania dla dorosłych

Napisz do nas i dołącz do Software Development Academy. Być może to właśnie te kilka minut lektury powyższego artykułu sprawi, że postawisz pierwsze kroki jako programista. Do zobaczenia na zajęciach – czy to online, czy stacjonarnie!