Kursy programowania czy studia programistyczne – oto jest pytanie!

Kurs czy studia

Kursy programowania czy studia programistyczne – oto jest pytanie!

Dylemat pt. “kursy programowania czy studia programistyczne” spędza sen z powiek niejednej osoby, która szuka dobrego planu na przyszłość. Jak z każdym “be or not to be”, właściwa odpowiedź brzmi “to zależy”. 

Studia programistyczne 

Zamiast zaprzeczać, że studia programistyczne w ogóle mogą się przydać, lepiej rozważyć ich zasadność w Twoich konkretnych okolicznościach życiowych.

Oto kilka istotnych argumentów na korzyść studiów programistycznych. Nie ma się co oszukiwać, zdobywanie wiedzy i edukacji zawsze ma jakieś plusy. 

1. Studia programistyczne, czyli wyższe wykształcenie

Dyplom dobrej, wyższej uczelni jest swego rodzaju paszportem do świata, w którym przygotowanie teoretyczne ma znaczenie. Nie gwarantuje właściwie niczego, ale jest niczym klucz, którym możesz otworzyć drzwi do zawodowego raju, o ile uda Ci się te drzwi znaleźć. 

2. Studia programistyczne są ciekawe

Jeśli interesujesz się programowaniem i lubisz się uczyć – na studiach rozwiniesz skrzydła. Istnieje zarzut, że programy studiów nie nadążają za rozwojem rynku, wszystko jednak zależy od wykładowcy. 

3. Studia programistyczne dają czas na zmianę pomysłu

Studia pozwolą Ci rozwinąć zainteresowania i dowiedzieć się, co tak naprawdę najbardziej Cię interesuje. Może dzisiaj marzysz o programowaniu, ale na studiach okaże się, że chcesz być grafikiem komputerowym? 

4. Fajnie być studentem lub studentką 

Studiowanie to przyjemny, rozwijający okres w życiu. Poznajesz nowych ludzi i samą lub samego siebie. Koncentrujesz się na nauce i rozwijaniu zainteresowań, na tę chwilę możesz odpuścić sobie robienie majątku. Chociaż specyfika studiów programistycznych jest taka, że im wcześniej zaczniesz praktyki zawodowe, tym lepiej, ciągle jeszcze studiujesz. Wolno Ci wszystko. 

5. Studencki networking

Studia pozwalają zdobyć ciekawe kontakty. Nawet jeśli są to kontakty akademickie, tylko tutaj możesz je zdobyć. Czasami, jeśli masz szczęście, możesz poznać na studiach prawdziwych ekspertów w swojej dziedzinie, wielkie umysły. Znów, nie ma żadnej gwarancji, że owe kontakty przyniosą Ci w życiu jakiekolwiek korzyści, ale jest taka szansa, skoro już je masz. 

6. W najlepszej opcji są za darmo.

Choć oczywiście, każda działalność pociąga za sobą jakieś koszty. Ciągle jednak, jeśli się postarasz, możesz zdobyć edukację na wysokim poziomie przy minimalnych nakładach finansowych. 

Kursy programowania

Jeśli w ogóle rozważasz kursy programowania zamiast studiów programistycznych, to znaczy, że powyższe argumenty na korzyść studiów programistycznych, z różnych powodów, nie do końca Cię przekonują. 

Przyjrzyjmy się zatem, jakie plusy mają kursy programowania. To tylko kilka największych.

1. Kursy programowania to wiedza w pigułce

Kurs programowania trwa od mniej więcej 2 miesięcy do pół roku, kończy się zdaniem oficjalnego egzaminu i otrzymaniem certyfikatu. W trakcie kursu poznajesz i ćwiczysz w praktyce konkretny język, program lub zagadnienie.
Krótko, treściwie i na temat.

2. Kursy programowania pozwalają na szybki rozwój

Kurs programowania często pozwala niemal od razu rozpocząć pracę w branży, którą jak wiemy, charakteryzują wysokie i stabilne zarobki. Jeśli zatem nie masz wiele czasu na finansowe usamodzielnienie się lub poprawę sytuacji finansowej i zawodowej, kursy programowania to opcja dla Ciebie.    

3. Kurs jest stosunkowo niedrogą inwestycją

Oczywiście, jak to bywa, także od tej reguły są dość duże wyjątki. A jednak, kosztów kilkumiesięcznego kursu, nijak nie da się porównać z kosztami kilku lat studiów. 

4. Kursy programowania są praktyczne

Na kursie nie ma zazwyczaj czasu ani miejsca na informacje dodatkowe, ani na zbędną teorię. Chodzi o to, aby wiedzieć, jak coś działa tu i teraz, w praktyce. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia, czy zadania odnoszą się bezpośrednio do tych w pracy, w świecie realnym, w tym samym czasie. 

5. Kurs jest dobry na spróbowanie

Nęci Cię programowanie, ale nie wiesz, czy to coś dla Ciebie? Kilkumiesięczny kurs pozwoli Ci przetestować i zdecydować, czy to rzeczywiście dobry wybór.   

6. Szybka ścieżka kariery

Certyfikowane kursy programowania to szybki sposób pewną ścieżkę kariery zawodowej. Może nie jest to najlepsza droga, by stać się erudytą i człowiekiem Renesansu, ale z pewnością nie najgorsza droga do tego, by zabezpieczyć swój codzienny byt. W dodatku na dobrym poziomie. Czas na stawanie się erudytą można wygospodarować w weekendy. 

Podsumowując:

Studia dadzą Ci prawdopodobnie szerszą wiedzę, ale zabiorą więcej czasu i pieniędzy. Kursy programowania to najkrótsza droga do kariery programisty, czy testera, z możliwością samodzielnego poszerzania wiedzy teoretycznej.    

Ani jeden, ani drugi rodzaj wykształcenia nie da Ci żadnych gwarancji, jeśli nie potrafisz dobrze wykorzystać swojej wiedzy w praktyce.