Jaki język programowania wybrać na początek? [PRZEWODNIK]

Jeśli tylko na początku Twojej przygody z programowaniem wybierzesz odpowiednie “zabawki”, narzędzia, języki programowania, frameworki i biblioteki ze szczyptą angielskiego dla programistów, a przede wszystkim zdecydujesz, co tak naprawdę chcesz robić jako programista, nie przepracujesz ani jednego dnia.

Dzięki przebranżowieniu się do świata IT będziesz realizować swoją nową, ukochaną pasję i przy okazji otrzymywać co miesiąc pięciocyfrowy przelew. Każdy nowy projekt będzie dla Ciebie ogromnym wyzwaniem i ciekawą podróżą, a nie kolejnym żmudnym dniem na etacie.

Chcesz tworzyć coś z niczego? Masz pomysł na świetną aplikację mobilną? Widzisz, że wiele osób wokół Ciebie potrzebuje własnej, firmowej strony WWW i chciałbyś się sprawdzić w ich tworzeniu? Jeśli tak, to programowanie jest właśnie dla Ciebie.

Od czego zacząć naukę programowania? Jaki język programowania wybrać na początek?

Który język programowania wybrać na początek przygody z kodowaniem? Czy to w ogóle ma znaczenie? A może możesz nauczyć się czegokolwiek z dziedziny programowania i “jakoś to będzie”?

Wybór języka programowania na start jest bardzo ważny i uzależniony od wielu elementów. Nie jest to łatwa decyzja. W końcu język programowania to nie tylko reguły, komendy i algorytmy. To całe ekosystemy programistyczne. Łączą w sobie różne biblioteki i frameworki, które zupełnie odmieniają strukturę kodowania w danym języku.

Co chcesz robić jako programista?

Przed wyborem języka programowania do nauki, pomyśl o tym, który z działów programowania wydaje Ci się najbardziej interesujący i jakie produkty chciałbyś tworzyć.

Wysokie zarobki

Zależy Ci jedynie na wysokich dochodach? Wybierz Javę. Średnie wynagrodzenia w tym języku programowania wahają się od 5500 PLN brutto (dla początkujących) do 14 000 PLN brutto (dla doświadczonych programistów).

Pewne zatrudnienie

Być może po prostu szukasz dla siebie stabilnej pozycji na rynku pracy i nie interesuje Cię to, co dokładnie będziesz robić. Wtedy najlepszym wyborem i najchętniej poszukiwanym językiem programowania wśród pracodawców z branży IT jest Java (wymagana w 35,88% spośród wszystkich ogłoszeń o pracę dla back-end developera) oraz JavaScript (oczekiwana w 73,62% ogłoszeń dla front-end developerów).

Cokolwiek z programowania, byle łatwe do nauczenia, Python to prosty język programowania

Najprostszy na start dla Ciebie będzie Python.

Strony internetowe

Większość polskiego internetu jest oparta na PHP, więc jeśli chcesz tworzyć strony WWW, oparte np. na silniku WordPress, wybierz właśnie ten język programowania. O wiele prostszym, a równie funkcjonalnym językiem do tworzenia stron internetowych jest JavaScript.

Aplikacje mobilne

Chcesz tworzyć aplikacje mobilne? Jeśli wolisz Androida, postaw na Javę, Kotlin lub Swift. Może przydać się także JavaScript w połączeniu z React Native. Jeśli jesteś fanem Apple i iOs, wybierz Objective-C lub Swift.

Aplikacje webowe

Aplikacje webowe, czyli swego rodzaju platformy social media, serwisy rezerwacyjne, czy streamingowe (np. YouTube, czy Netflix, pod warunkiem, że korzystamy w nich w przeglądarce) lub aplikacje hybrydowe. Aplikacje hybrydowe to te łączące w sobie właściwości mobilne i webowe (np. Facebook, czy AirBnb).
Do tworzenia aplikacji webowych przyda Ci się JavaScript w zestawie z platformą node.js.

Aplikacje desktopowe na komputery stacjonarne i laptopy

Jeśli to jest Twój cel, polecamy C# (.NET) od Microsoftu lub Java.

Gry

Jeśli interesuje się gamedev i przemysł gamingowy, wybierz kurs Java (łatwiejszy na początek), C# lub C++ (trudniejsze, raczej dla doświadczonych koderów).

Programowanie dla dzieci

Jeśli chcesz, aby Twoje maluchy poznawały już świat programowania, zacznij od znanego na całym świecie Scratcha. Z polskiego podwórka możesz zaproponować im Skribots. Jest to gra mobilna z elementami programowania, VR, AR i robotyki. Następnie zapisz je na kurs Pythona, kiedy już zobaczysz, że chcą się w tym rozwijać. Najmłodszy uczestnik kursu miał 12 lat.

Nie wiesz jeszcze, co chcesz programować?

Chcesz po prostu “wgryźć się” w programowanie? Nie masz jeszcze nie masz pomysłu, w czym sprawdziłbyś się najlepiej? Nie ma problemu. Po prostu zacznij swoją podróż przez meandry programowania od kursu Pythona i szkolenia z JavaScript. To właśnie te języki dają dobrą podstawę przed nauką kolejnych i dalszym rozwojem w IT.

Dlaczego wybór języka programowania jest ważny?

  1. Prosty algorytm: popularny język programowania => dużo rozwijanego oprogramowania w tej technologii teraz i w przyszłości => pewna praca i wyższe zarobki
  2. Świadomie wybierając język programowania, sam wybierasz, w jakich projektach chcesz się specjalizować
  3. Nie tracisz czasu na naukę czegoś, z czego korzysta się już rzadko lub wcale.

5 najpopularniejszych języków programowania – co o nich wiemy?

Oto kilka life-hacków przygotowanych przez ekspertów Software Development Academy dla osób, które dopiero chcą poznać pierwsze języki programowania w swojej karierze w IT.

JavaScript – język idealny na początek

Każde 60 sekund dla internetu to 571 nowych stron internetowych, za które przede wszystkim odpowiada JavaScript. Po opanowaniu tego języka np. podczas live codingu i warsztatów na żywo z trenerem na pewno nie będziesz narzekać na brak zleceń.

JavaScript w połączeniu z HTML i CSS to zestaw standardowych, najpopularniejszych technologii internetowych dla front-end developerów. Dzięki JavaScript możesz dodawać na stronę WWW różne skomplikowane, interaktywne elementy. Czyli np. animacje 2D / 3D, video, mapy, czy konkretne zdarzenia i prezentowanie treści dopasowanych do wybranego użytkownika.

Java – gwiazda programowania nr 1

Java to język programistyczny dla back-end developerów, w którym kodujesz gry, aplikacje mobilne i desktopowe oraz oprogramowanie dla firm. Dlatego w rankingu Spectrum i w serwisie Github jest na 3 pozycji, a na Stack Overflow zajmuje drugie miejsce pod względem popularności.

Dużym plusem Javy jest fakt, że cały czas się rozwija, mimo, że jest dostępna już ponad 25 lat. Jej najnowszą wersję, Java SE 14, wydano 17.03.2020 r. To bardzo ważne, aby dana technologia cały czas była udoskonala w celu utrzymania swojej silnej pozycji na rynku IT.

W Javie stworzona została legendarna gra Minecraft, ale także aplikacje Gmail i OpenOffice oraz strony WWW takich serwisów jak LinkedIn.com, Netflix.com i Amazon.com.

Uwaga: JavaScript to nie to samo, co Java. To dwa zupełnie niezależne od siebie języki programowania. JavaScript w połączeniu z takimi bibliotekami, jak jQuery, czy angularjs, odpowiada za front-end (to, co widzi użytkownik), a Java zarządza back-endem (silnikiem strony lub aplikacji).

Python – język programowania używany przez najlepszych

To nie przypadek, że z Pythona korzystają NASA, IBM, Google (Google App Engine), czy YouTube. Sztuczna inteligencja (SI), zarządzanie pojazdami kosmicznymi, Big Data, czy uczenie maszynowe to tylko wybrane z zastosowań tego języka.

Do tego dochodzi tworzenie bogatych w funkcjonalności stron WWW w Pythonie przy wsparciu takich frameworków jak Django, Flask, czy Zope / Plone / Pyramid. Duży zbiór modułów i bibliotek, czytelny kod oraz łatwe testy pozwalają “dowieźć” podobny projekt szybciej, niż na innych językach i platformach. Python pozwala do tego na integrację serwisów WWW z social mediami, np. Facebook, Twitter, czy Instagram oraz z aplikacjami Google (np. Maps, Forms, Docs).

Programowanie w Python pomaga także w tworzeniu gier. Elementy zakodowane w Pythonie znajdziemy w Sims 4 i World Of Tanks.

PHP – podstawa WordPressa

PHP odpowiada za to, czego nie widzimy na pierwszy rzut oka, czyli back-end stron internetowych i narzędzi takich brandów jak m.in. Wikipedia, WhatsApp, Facebook, Tesla, czy IBM. Oprócz stron WWW tworzone są tej technologii aplikacje pocztowe, bazy danych oraz systemy zarządzania treścią (np. na forach dyskusyjnych).

C++ – najtrudniejszy z całej piątki do gier i telekomunikacji

Bardzo złożony język programowania. Dlatego pracodawcy oczekują jego znajomości od full-stack developerów, posiadających informatyczne studia wyższe. Pojawia się często w firmach, tworzących hardware, np. Ericsson, IBM, Intel, Nokia, czy HP.

“Chcę zostać programistą”: wiesz już, od czego zacząć?

Podsumowując przede wszystkim trzeba w ogóle zacząć uczyć się podstaw programowania. To świat, w którym przede wszystkim liczy się praktyka, więc oglądanie wideo, słuchanie podcastów i czytanie książek nie wystarczy. Solidne fundamenty, ambicje oraz chęci do nauki i rozwoju mogą poprowadzić Cię do prawdziwej szkoły programowania, np. Software Development Academy. Trzymamy kciuki za Twoją nową drogę kariery!

P.S. Na koniec prezentujemy Wam genialną infografikę autorstwa Carla Cheo. W zabawny sposób pomoże Wam wybrać właściwy język programowania dla siebie.