Jak robić notatki z zajęć? [PORADNIK]

 

Co zrobić, aby jednak mimo wszystko zapamiętać jak najwięcej np. z kursów programowania? Pomogą Ci w tym dobrze przygotowane i rzetelnie prowadzone notatki z zajęć. Zdany egzamin i certyfikat to nie wszystko. Tu nie zadziała zasada 3Z, czyli zakuć, zdać, zapomnieć. Jak robić dobre notatki i efektywnie magazynować zdobytą wiedzę z branży IT?

Praca w grupie

Przede wszystkim zbierz mocny zespół studentów lub kursantów na studiach lub w akademii programowania.  Wymieniajcie się prowadzonymi przez Was notatkami. Praca w grupie pomoże Wam się zintegrować i spojrzeć na wybrane zagadnienie z różnych perspektyw. Załóżcie wspólną konwersację na Messengerze, zamkniętą grupę na Facebooku lub dostępny dla wszystkich dysk na Google Drive. Następnie publikujcie tam wszystkie materiały.

Mapy myśli

Mapa myśli to świetne narzędzie do prowadzenia notatek. W mapie myśli wychodzisz od centralnego słowa kluczowego i tworzysz drzewko kategorii, skojarzeń, skrótów i słów kluczy, związanych z danym tematem, łącząc je ze sobą strzałkami lub liniami. Wszystko to tworzy przyjemny dla oka i kolorowy schemat wiedzy o danym zagadnieniu. Dodatkowo do tworzenia map myśli możesz wykorzystać po prostu kartkę i długopis albo aplikacje: draw.io lub XMind.

Źródło: https://www.umcs.pl/pl/baza-wiedzy,19255,najlepszy-sposob-na-notatki-mapy-mysli,90019.chtm

Rysunki, obrazy i infografiki

Dowiedziono, że ludzki mózg przetwarza obraz 60 000 razy szybciej niż tekst. Co z tego wynika? Nawet jeśli nie masz talentu plastycznego, rysuj, maluj i szkicuj w swoich notatkach, aby łatwiej zapamiętać wszelkie algorytmy i zasady działania wybranego języka programowania. Sketchnoting, czyli notatki rysunkowe albo myślenie wizualne, naprawdę działa. Dzięki takim rysunkom i grafikom oraz swojej fotograficznej pamięci o wiele efektywniej zapamiętasz materiał z zajęć. Dlatego chętniej usiądziesz do wszelkich powtórek materiału przed egzaminem.

Streszczenia, znaczniki i hashtagi

Najważniejsze elementy swoich notatek, zarówno w wersji online, jak i offline, oznaczaj znacznikami lub hashtagami. Pomogą Ci one je indeksować, katalogować i magazynować. Dzięki temu łatwo odnajdziesz wszystkie wzmianki i akapity na określony temat. Przykładowo, znacznikiem #Javascript możesz oznaczyć wszystkie fragmenty notatek, które dotyczą dokładnie tego języka programowania. Wszelkie definicje, przykłady, praktyczne use case’y – oznaczaj wszystko, do czego warto wrócić w przyszłości.

Metoda Cornella w nauce programowania

Mikołaj Gmurski z bloga szkolaskilla.pl podpowiada, jak wprowadzić znaczniki do swoich notatek. Może przydać się do tego metoda Cornella. Polega ona na tym, że streszczenia i podsumowania akapitów zapisujesz na marginesie każdej strony notatek. Kartkując notes lub planer, łatwo przypomnisz sobie wszystkie kluczowe fragmenty tekstu.

Wyróżnij najważniejsze

Tabelki, schematy, wykresy, diagramy, wypunktowania, nagłówki – tworząc notatki z zajęć w akademii programowania, staraj się całą treść zapakować w wygodne i przyjemne dla oka formy tekstowe.

Aplikacje do tworzenia notatek

Jako przyszły lub obecny programista, z samej nawet ciekawości w zakresie interfejsu użytkownika i zastosowanych tam rozwiązań, skorzystaj z aplikacji mobilnych do tworzenia i magazynowania notatek z zajęć. Pobaw się przez chwilę w testera oprogramowania. Przetestuj Microsoft OneNote, Google Keep, Evernote, Colornote lub Scribzee.

Nawyk zaglądania do notatek

Na nic to wszystko, jeśli nie wyrobisz w sobie nawyku regularnego, codziennego zaglądania do swoich notatek i ćwiczenia omawianych zagadnień. Chociaż 15 minut dziennie w formule micro learning – małymi krokami do przodu. Bez tego nawet najlepsze notatki nie pomogą Ci opanować sztuki programowania. Ponieważ przyszły full-stack developer musi ćwiczyć.

Zadawaj sam sobie pytania

Trochę jak w metodzie gumowej kaczuszki. Mózg szukający odpowiedzi na pytanie łatwiej zapamiętuje wyszukiwane frazy. Dlatego opowiadaj o tym własnymi słowami, tak, jak miałbyś to zagadnienie wytłumaczyć laikowi.

Dobre notatki z kursów programowania

podsumowując dobre notatki z zajęć i warsztatów z akademii programowania to Twoje osobiste narzędzie i polisa na przyszłość. Zawsze możesz do nich zajrzeć podczas pierwszej pracy w IT i budowania portfolio programisty. Zdobycie certyfikatu ukończenia Software Development Academy na kursach w SDA to duże osiągnięcie. Jednak potem tę wiedzę musisz umieć wykorzystać w praktyce. Tego właśnie uczymy na zajęciach. W dwóch słowach, przyszły programisto: notuj i powtarzaj!