Zostań programistą niezależnie od doświadczenia zawodowego

Rynek IT jest dla każdego, nawet dla osób bez doświadczenia!

W branży IT zdecydowanie brakuje pracowników, zwłaszcza specjalistów i osób zmotywowanych, cierpliwych i skoncentrowanych na swoim celu. Popyt na programistów jest większy niż podaż i ta sytuacja nie dotyczy tylko korporacji i bardzo dużych firm. Dotyczy także średnich przedsiębiorstw, startupów i małych organizacji. Pamiętaj o tym, że aby zostać profesjonalnym programistą, warto ukończyć kurs programowania, który daje solidną dawkę wiedzy teoretycznej, uczy praktyki, a także umożliwia znalezienie dobrej pracy. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy można zostać programistą, bez względu na wykonywany wcześniej zawód,ukończone studia czy doświadczenia zawodowe. W rzeczywistości krytyczne znaczenie mają różne cechy osobowościowe oraz umiejętności. Ważna jest także motywacja wewnętrzna. Odnosi się ona do własnych potrzeb i celów, a nie pogoni za wyższym wynagrodzeniem lub innymi motywatorami zewnętrznymi.

Ile trwa przebranżowienie i jak je rozpocząć?

Przede wszystkim, konieczne jest ustalenie swojego celu oraz czasu, potrzebnego na jego zrealizowanie. Zwykle kurs programowania trwa około 7- 8 miesięcy, a na naukę warto poświęcić nawet 6 dni w tygodniu. W ten sposób, można utrwalać materiał, tworzyć własne projekty, a także uczestniczyć w spotkaniach branżowych programistów. W szkole programowania można zdobyć solidne podstawy teoretyczne, a także praktyczne i poznać specyfikę pracy w branży IT. Kurs programowania umożliwia przekwalifikowanie się na długie lata, a nawet na całe życie. Cały proces przebranżowienia się trwa około roku, wliczając w to czas na poszukiwanie pracy oraz okres próbny w miejscu zatrudnienia.

Kto może zostać programistą? Czy wcześniejsze doświadczenia zawodowe mają znaczenie?

Dobry materiał na programistę to osoba zaangażowana, skoncentrowana na swoich działaniach, a także posiadająca umiejętności logicznego i analitycznego myślenia. Ważna jest także samodyscyplina, systematyczność oraz chęć ciągłego rozwoju. Programistą może więc zostać każdy, bez względu na poprzednie doświadczenie zawodowe lub ukończony profil szkoły czy kierunek studiów, jednak istnieje kilka czynników, które poprawiają szanse na rynku pracy. Po pierwsze, znajomość języka angielskiego, na jak najwyższym poziomie (minimum B1, a najlepiej B2/C1) to must- have. Programiści, którzy potrafią komunikować się po angielsku, mają znacznie łatwiej, bo wiele elementów w kodzie nawiązuje do języka angielskiego. Po drugie, znaczenie ma cierpliwość i zdolność do żmudnego pisania i testowania kodu. Oznacza to, że jeden błąd może popsuć całą aplikację lub oprogramowanie. Dobry programista nie może załamać się lub zrezygnować w krytycznym momencie. Znaczenie ma także zaangażowanie i chęć rozwoju zawodowego oraz osobistego. Można więc uznać, że jeśli chcesz zostać programistą, to nie musisz zastanawiać się nad swoim dotychczasowym doświadczeniem zawodowym, tylko powinieneś zwrócić uwagę na swoje cechy i zdolności oraz na umiejętność efektywnej komunikacji w języku angielskim. W trakcie kursu programowania możesz przebranżowić się, zmienić swój zawód i znaleźć nową pasję, dlatego warto spróbować i rozpocząć naukę jak najszybciej.