Data science specialist to jeden z najbardziej pożądanych w branży ekspert IT, łączący w sobie, niczym “człowiek renesansu”, kompetencje i możliwości:
Specjalista od data science powinien mieć zmysł przedsiębiorcy i analityka biznesowego, zdobyć kompetencje z zakresu matematyki, statystyki i programowania oraz być dociekliwy, żądny nowej wiedzy, kreatywny, komunikatywny, gotowy do pracy w Zespole i zdeterminowany w osiąganiu swoich celów. Przyda mu się także aktywny udział w społeczności serwisu Kaggle lub dedykowanych tej tematyce grup Facebookowych, np. Data Science PL. Co do płci kandydatów na data science specialist, ta nie ma znaczenia. Spośród wszystkich analityków danych już 29% to kobiety. Wiek także niczego nie determinuje. W branży IT znani są nawet 60-latkowie w tej roli.
Data scientist, czyli tzw. “mistrz danych”, zbiera, przetwarza i analizuje dane statystyczne, opracowuje je i wizualizuje, magazynuje w bazach danych i uzyskuje konkretne wnioski. Ma co robić – w końcu według raportu DOMO w 2020 roku każdy z nas “wytwarza” 1,7 MB danych na sekundę. Łączna liczba danych na świecie przekroczyła już 45 zetabajtów. Do tego projektuje “maszyny” – programuje algorytmy i modele, które to wszystko dla niego wykonają, zgodnie z metodami analizy danych.
Wszystko zaczęło się w 2008 roku w działach analitycznych LinkedIn i Facebooka. Wtedy po raz pierwszy D.J. Patil i Jeff Hammerbacher użyli frazy “data science”. Kilka lat później Hal Varian, główny ekonomista Google, potwierdził, że data scientist to najbardziej pożądany w ostatnich latach na rynku pracy specjalista. Dziś metody data science świetnie wykorzystują m.in. Uber, Amazon, Microsoft, Oracle, Apple i Spotify.
Cały proces pracy data science specialist według bloga northeastern.edu to 11 punktów:
Branża IT stale się rozwija i nic nie wskazuje na to, aby ten rozwój miał zwolnić. Nawet w post-pandemicznej rzeczywistości. Data scientist to zawód przyszłości, w którym według McKinsey Global Institute na ten moment tylko w samych Stanach Zjednoczonych brakuje 1,5 mln specjalistów. Jeśli to Ci jeszcze nie wystarczy, przekonaj się, ile zarabiają programiści i analitycy danych w dziale data science.
Ile zarabia data scientist? Sprawdziliśmy to! Według danych serwisu Wynagrodzenia.pl ze stycznia 2020 roku mediana zarobków specjalistów data science w Polsce, w zależności od doświadczenia i stażu pracy w branży IT, wynosi od 5 880 do 11 480 PLN brutto (umowa o pracę). Na etacie pracuje aż 69% data scientists. Rekordziści zarabiają nawet powyżej 15 tysięcy złotych miesięcznie. Brzmi poważnie, prawda?
Kwoty i zarobki robią się jeszcze przyjemniejsze, gdy spojrzymy za ocean. Statystyczny data scientist w USA zarabia rocznie ponad 120 000 dolarów. Jeśli chodzi o Niemcy, za naszą zachodnią granicą rocznie możesz średnio zarobić 71 750 dolarów. A przecież wiele rekrutacji w świecie IT prowadzonych jest zdalnie i nie ma problemu, abyś próbował swoich sił po kursie dla data scientist w zagranicznych firmach.
Jak rozpocząć karierę w IT jako data scientist? Przede wszystkim od zdobycia konkretnej wiedzy i praktycznych umiejętności, niezbędnych w tym zawodzie. To gwarantują Ci kursy w Software Development Academy, największej akademii programowania w Polsce. To właśnie tutaj możesz zostać prawdziwym ekspertem IT. I jak, podejmiesz to wyzwanie?