Czym jest web development?

WEB DEVELOPMENT


Mówiąc najprościej, web development jest sztuką tworzenia stron i aplikacji internetowych w całej ich różnorodności i o różnych funkcjonalnościach.
To coś jakby sztuka eleganckiego meblowania Internetu. 

Rozwój WWW

W 1991 roku istniała tylko jedna strona internetowa, ta pierwsza ze wszystkich. Przechowują ją po dziś dzień archiwa szwajcarskiego CERN, prestiżowego centrum badawczego. Strona zawiera tekst instruktażowy i hiperlinki z informacją na temat World Wide Web oraz tego, jak z niej korzystać. Prawda, że robi wrażenie?

Do końca 1992 r. w sieci było już dziesięć stron internetowych, a po tym, jak w 1993 r. CERN udostępnił publicznie technologię W3 bez opłat licencyjnych, Internet stopniowo zaczął się rozrastać do gigantycznych rozmiarów, jakie ma dzisiaj. 

Do 1994 roku, było blisko 3000 stron, w tym raczkujące Yahoo!, które rozpoczęło swoje życie online jako katalog stron internetowych. Do czasu pojawienia się Google na scenie było już ponad dwa miliony stron internetowych. Mniej więcej od połowy pierwszego dziesięciolecia XXI wieku były to już strony dynamiczne, aktualizujące swoją zawartość, pełne dzwonków i przycisków. 

Od tamtej chwili Internet rozwijał się dość szybko, ale dopiero pod koniec 2012 r. jego popularność gwałtownie wzrosła. Kolejny skok zanotowano w 2017 roku, kiedy ilość stron niemal się podwoiła. Dziś jest ich około 2 miliardów, chociaż jedynie 15-20% 

stron jest aktywna. W czasie, w którym przeczytasz ten tekst, na świecie przybędzie około tysiąca nowych stron internetowych. 

Obecnie żyjemy w epoce, którą niektórzy nazywają epoką personalizacji, ściśle powiązanej z AI. Możesz się o tym przekonać, kiedy po przeczytaniu tego tekstu w Twoim Internecie pojawią się reklamy skierowane do web developerów. 

Web Development – co to?

Na użytek edukacyjny możemy wyodrębnić dwa podstawowe obszary web development. 

Front End

Front End, czyli wszystko to, co Internauta widzi, słyszy i może dotknąć kursorem. Web developer frontendowy walczy m.in. o to, aby strona wyglądała tak samo w każdej wyszukiwarce. Podstawowe narzędzia pracy to tzw. Święta Trójca, czyli HTML (odpowiedzialny za strukturę strony), CSS (wygląd) i JavaScript (jej działanie).
Do tego obszaru można zaliczyć projektowanie stron, czyli web design. 

Back End

Back End, czyli to, czego użytkownik strony nie widzi. W Back Endzie sklejamy ze sobą różne komponenty strony: Front End, serwery i bazy danych. Do pracy w Back Endzie używa się np. Java, PHP, Python, Ruby i C+.

Ważne elementy, w których specjalizować mogą się Back End developerzy to:

-Bazy danych, cała informacja, która jest używana lub generowana na stronie.
Bazy danych można podzielić na SQL i NOSQL, a różnica polega na organizacji danych. Najbardziej znana jest chyba baza MYSQL (SQL).

-API, czyli Interfejs Programowania Aplikacji (z ang. Application Programming Interface). Nowoczesny Internet to układ rozproszonych systemów, które dzięki API mogą szybko wymieniać informacje. API sprawia, że poszczególne aplikacje mogą ze sobą współpracować. Firmy integrują swoje systemy z systemami zewnętrznymi i korzystają z ich rozwiązań, zamiast kodować własne. 

-Bezpieczeństwo strony.

-Infrastruktura i networking, czyli np. serwery. 

Web developer – kto to taki?

W określonych obszarach pracują web developerzy specjalizujący się w konkretnych funkcjach strony. Są zatem np. web designerzy, którzy skupiają się na wyglądzie i użyteczności strony internetowej. Budują prototypy stron przy pomocy takich programów jak np. Adobe Photoshop, kodują stosunkowo rzadko. 

Specjaliści Front Endu sklejają ze sobą to, co robią web designerzy i back developerzy. Programują wszystko, co skierowane jest do klienta i zajmują się wdrożeniem projektu strony. 

Back developerzy troszczą się o logikę po stronie serwera. Zarządzają połączeniami z bazą danych, projektują API, zajmują się bezpieczeństwem strony. 

Na koniec mamy Full Stack developerów, czyli ludzi od wszystkiego. Zajmują się budową i utrzymaniem stron, rewizją kodu, monitoringiem bezpieczeństwa strony, usuwaniem ewentualnych bugów w istniejących już projektach, analizą zachowania strony i rozwiązywaniem ewentualnym problemów, czy usprawnianiem jej działania. 

Jak wygląda nauka web developmentu?

Po pierwsze webdev musi pogodzić się z faktem, że web development to ciągła nauka. Kto się nie uczy, ten zostaje w tyle. 

Nauka web developmentu polega na opanowaniu kolejnych programów w wybranej specjalizacji web developerskiej. Jeśli będzie to web design, na początek wystarczy HTML i CSS, jeśli Front End, do tych wcześniejszych warto dodać JavaScript. W Back Endzie przyda nam się z pewnością Java. Nie są to trudne programy i już po kilku miesiącach nauki możemy szukać pierwszej pracy, na stanowisku juniorskim. 

Ile zarabia junior front end developer? Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak&Sedlak w 2020 roku junior front developer zarabiał średnio 4510 zł brutto. 

Ile zarabia web developer senior? Z tego samego badania wynika, że programista Java w 2020 roku zarabiał średnio 8800 zł brutto, a programista JavaScript średnio 6367 zł brutto. Co powinno cieszyć przyszłych web developerów, to fakt, że według wszelkich raportów i prognoz, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, ich zarobki będą rosły, podobnie jak zapotrzebowanie na ich usługi.