Czy studia to konieczność, aby zostać programistą?

zostać frontendowcem

Co dają studia informatyczne?

Każdy, kto zastanawia się nad podjęciem studiów informatycznych, powinien przemyśleć, jakie są korzyści z ukończenia uczelni wyższej. Zdecydowanie najbardziej namacalną zaletą jest dyplom, który może przydać się w niektórych firmach. W większości przypadków, pracodawcy w branży IT nie wymagają wykształcenia wyższego. Jednak zdarzają się przedsiębiorstwa, w których ma to szczególne znaczenie. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że dyplom dobrze jest mieć na przyszłość. Ponieważ może mieć znaczenie przy aplikowaniu na kierownicze stanowiska.

Z drugiej strony, nie jest tajemnicą studia informatyczne uczą czasami rzeczy mało potrzebnych, które w ogóle nie przydają się w pracy programisty. Wiedza teoretyczna z przedmiotów takich jak fizyka, czy analiza matematyczna, zwykle nie jest wymagana w pracy zawodowej. Zwłaszcza że coraz szybciej rozwija się sztuczna inteligencja. Czasami jednak, przedmioty, które wydają się zbędne, uczą pewnych schematów myślowych oraz poszerzają horyzonty. Ważną zaletą studiów informatycznych są też znajomości i kontakty towarzyskie, które mogą pomóc w przyszłości w znalezieniu pracy lub otwarciu własnej firmy.

Kiedy warto iść na studia, a kiedy nie warto?

Na studia informatyczne, szczególnie stacjonarne dobrze się zdecydować od razu po maturze. Zwłaszcza gdy absolwent nie jest zmuszony do równoczesnego podjęcia pracy zarobkowej. Osoby, które mieszkają w większych miastach i mają dostęp do prestiżowych uczelni, nie muszą wynajmować mieszkań, nie mają zobowiązań rodzinnych. Dodatkowo są nastawione na naukę i rozwój, mogą wybrać studia i spędzić kilka lat jako studenci. Z kolei osoby, które muszą lub chcą podjąć pracę zawodową lub też nie są zainteresowane nauką przez kilka lat, powinny zdecydować się na alternatywę, czyli kurs programowania lub naukę indywidualną. Studiowanie jest bardzo czasochłonnym i długim procesem. Dlatego nie jest to odpowiednie rozwiązanie dla każdego. Szczególnie dla osób, które chcą się przebranżowić, zmienić zawód i nie mają aż tyle czasu.

Kurs programowania alternatywą dla studiów

Świetną i bardzo atrakcyjną alternatywą dla studiów są kursy programowania, które trwają od 7 do 9 miesięcy. Część zajęć odbywa się w formie wirtualnej, zdalnej. Dodatkową zaletą jest kontakt z programistami-praktykami, którzy posiadają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także doświadczenie zawodowe. W trakcie kursu programowania można nauczyć się nie tylko kodowania w konkretnym języku, ale także zdobyć wiedzę związaną z procesem rekrutacji i selekcji kandydatów do pracy. W ten sposób szanse absolwenta szkoły programowania zwiększają się, a możliwości kariery zawodowej są ogromne.