Co to jest Back-end i kim jest backend developer?

backend developer

Co składa się na back-end? Przede wszystkim to, co sprawia, że aplikacja lub strona WWW działa prawidłowo. W przeciwieństwie do front-end, to wszystko to, czego NIE widać. Użytkownicy stron co prawda nie widzą panelu administracyjnego, czy struktury kodu, ale bez tego zaplecza strona nie ma prawa działać. Back-end pełen jest logiki i algorytmiki. Dowiedz się kim jest backend developer!

Kim jest i co robi backend developer?

Dawniej mówiło się po prostu o programistach i web developerach. Jeszcze chwilę wcześniej nas wszystkich zamykano w klamrze słowa “informatyk”. Dziś możesz zostać front-end developerem, back-end developerem lub full-stack developerem. Cała trójka wie, jak tworzyć aplikacje i strony internetowe. Jednak pierwszy z nich zajmuje się tym, co użytkownik widzi, drugi dba o backstage i odpowiednie zakodowanie wnętrza aplikacji, a trzeci łączy w sobie zdolności i funkcje dwóch pozostałych. Jaki z tego wniosek? Rób wszelkie możliwe kursy IT i zdobywaj doświadczenia, które pozwolą Ci zostać tym trzecim – potencjalnie wynagrodzenie full-stack developera rośnie wprost proporcjonalnie do posiadanej wiedzy i dochodzi do kilkudziesięciu, a nawet 100 PLN netto za każdą roboczogodzinę.

Back-endowiec specjalizuje się w tworzeniu silnika aplikacji lub witryny oraz dbaniu o bazy danych i serwer strony, czyli tzw. server-side. Następnie publikuje stworzone przez siebie funkcjonalności przy pomocy specjalnego API. Jego rola nie kończy się na etapie produkcji. Po wypuszczeniu projektu jego zadaniem jest stała obserwacja i analiza statystyk wraz z tworzeniem raportów. Do tego bieżąca optymalizacja kodu i struktury działania portalu, a także poprawki błędów (tzw. maintenance). Back-end developer ściśle współpracuje z front-end developerami, którzy wykorzystują stworzone przez niego komponenty. Przykładowo, jeśli strona ładuje się za wolno i przez to mamy wysoki wskaźnik wyjść z serwisu, do gry wkracza właśnie specjalista back-end. Jeśli lubisz być tym “technicznym” i doskonalić się tylko w tym aspekcie, to jest to idealna rola dla Ciebie.

Jakie zdobyć umiejętności i technologie trzeba znać, by zostać back-end developerem?

Bazy danych

Przede wszystkim backend developer musi wiedzieć, jak efektywnie korzystać z baz danych, które gromadzą wszelkie treści, komentarze, czy content strony WWW. Najpopularniejsze systemy baz danych to darmowe MySQL, PostgreSQL, Firebird, MongoDB, Cassandra i SQLite oraz komercyjne Oracle, Microsoft SQL Server i Sybase od SAP. Jeśli pytasz, co powinien wiedzieć przyszły back-endowiec dobrze, aby znał choćby wybrane spośród powyższych systemów.

Języki programowania

Podstawa dla back-endowca to języki wykorzystywane przez serwery: Python, Ruby lub Java. Z biegiem czasu profesjonalny web developer powinien poznać HTML, CSS, JavaScript i PHP. Wszystko po to, aby z back-end developera finalnie stać się uniwersalnym full-stackiem. Do osiągnięcia tego celu niezbędna będzie nam znajomość Node.jsśrodowiska programistycznego do tworzenia osadzonych na serwerach aplikacji zarówno z perspektywy frontendowej, jak i backendowej.

Java to uniwersalny język oprogramowania, zorientowany na klasy i obiekty, wybierany przede wszystkim dla dużych projektów korporacyjnych. Ruby sprawdzi się w mniejszych i tańszych projektach. Python to najłatwiejszy, najszybszy, najprostszy i najbardziej czytelny z tej trójki język programowania. Idealny na początki z nauką programowania. Do dziś wykorzystują go YouTube i Google.

Oprócz nauki języka programowania pamiętaj także o zapoznaniu się z wybranym managerem pakietów, który pomoże Ci w wykorzystywaniu w codziennej pracy zewnętrznych bibliotek, np. Pip dla Pythona.

Frameworki dla back-end developerów

Szkielety i schematy do budowy aplikacji, tzw. frameworki, przydają się w codziennej pracy back-endowca. Najpopularniejsze z nich to Spring, Express.js, Hibernate, Ruby on Rails, Laravel, Django i Phoenix.

Systemy kontroli wersji

Back-end developer powinien być zaznajomiony z oprogramowaniem służącym do śledzenia zmian w kodzie źródłowym, czyli systemami kontroli wersji, takimi, jak Git i Subversion (SVN).

Dodatkowe umiejętności back-end developera

  • Podstawowa znajomość języka angielskiego na poziomie B1
  • Integracje z rozwiązaniami cloudowymi i usługami chmurowymi
  • Wiedza z zakresu cyberbezpieczeństwa informacji i baz danych
  • Zrozumienie technologii front-endowych
  • Zarządzanie kilkoma środowiskami pracy jednocześnie przy użyciu narzędzia Docker (np. developerskie, testowe, produkcyjne i demo dla Klienta)

Ile zarabia backend developer?

Według portalu NoFluffJobs.com, widełki płacowe dla back-end developerów to 10 000 – 15 000 PLN w formie B2B i 8 000 – 14 000 PLN w przypadku umowy o pracę. Te kwoty jednoznacznie potwierdzają, że zdecydowanie warto rozwijać swoje umiejętności programistyczne.

Oferty pracy dla back-end developerów są zarówno najchętniej wyszukiwane przez Kandydatów, jak i najczęściej publikowane przez Pracodawców. Spośród polskich miast królestwem dla back-endowcówWarszawa, Kraków i Wrocław – to z tych miast pochodzi blisko 80% wszystkich ogłoszeń o pracę dla specjalistów back-end.

Jak zostać back-end developerem w 3 krokach?

  1. Naucz się wybranego języka programowania (np. na kursie online Python od podstaw lub Java od podstaw) i managera pakietów.
  2. Poznaj wybrane bazy danych, ich klucze, indeksy i normalizację.
  3. Naucz się frameworka (np. dla Node.js wybierz Express.js).

To na dobry początek. Więcej kroków dla zaawansowanych koderów na drodze do statusu back-end developera znajdziesz tutaj.

Backend developer: warto?

Jeśli po tej lekturze czujesz, że back-end i programowanie to coś dla Ciebie, podejmij wyzwanie i podobnie jak setki innych, przyszłych specjalistów IT zapisz się do Software Development Academy. Ta inwestycja w siebie zwróci Ci się już po 2-3 miesiącach, a stopa zwrotu będzie bardzo wysoka.