Praca w grupie – 10 zasad

Praca w grupie

Dobrze przeprowadzona praca w grupie, zarówno w pracy, jak i w szkole, to przede wszystkim lepsza atmosfera. Ale też większy potencjał grupy i wyższa efektywność realizowanych zadań. Każdy z nas doświadcza pracy zespołowej na różnych etapach swojego życia. już podczas zabaw na podwórku, poprzez czas edukacji i nauki, m.in. w SDA, gdzie korzystamy z metod pracy w grupie podczas szkolenia naszych Kursantów, po karierę zawodową i życie rodzinne. Z tej okazji przygotowaliśmy pełne zestawienie najważniejszych 10 zasad pracy w zespole. W kontekście panującej epidemii COVID-19 dodajemy kilka słów o tym, jak pracować i zarządzać zdalnie grupą Uczestników szkoleń lub Pracowników.

Praca w grupie

Praca w grupie: najważniejsze zasady

Silny autorytet lidera

Każda grupa musi mieć swojego wyrazistego kierownika, który będzie trzymał projekt w ryzach i uchroni pracę zespołową przed chaosem. W pracy będzie to project manager lub CEO małego przedsiębiorstwa. W szkole, czy podczas kursu online, rolę lidera obejmie charyzmatyczny wykładowca lub szkoleniowiec. Każdy szef powinien dysponować otwartą głową, słuchać swoich podopiecznych i zapraszać ich do otwartej dyskusji. Dodatkowo ważne jest, aby jego ego było na drugim planie za osiągnięciami całej grupy. Dobry lider ma za zadanie wspierać członków zespołu. Powinien chwalić nawet za małe postępy, motywować i konstruktywnie rozwiązywać ich problemy i konflikty. Początkującym, jak i tym już doświadczonym szefom polecamy świetną trylogię książek Wojciecha Hamana i Jerzego Guta pt. “Psychologia Szefa”, dzięki której zbudują silny i sprawny menedżerski autorytet.

Odpowiednia komunikacja

Bez dobrej komunikacji w zespole ani rusz. Dlatego kluczowe jest zarówno formułowanie jasnych komunikatów, jak i uważne słuchanie wypowiedzi innych członków zespołu. Ważne, aby nikt nie bał się zadawać pytań, jeśli czegoś nie zrozumiał lub inaczej zinterpretował intencje nadawcy. Szczególnie w wypadku pracy zdalnej, gdy kontakt bezpośredni jest utrudniony, warto, aby zespół miał swoją przestrzeń, forum, hyde park w sieci, w której może z dystansem rozmawiać o wszystkim, a także odpowiednie wątki, stworzone dla konkretnych projektów.

Jasny podział zadań

Członkowie zespołu muszą znać swoje miejsce w drużynie i mieć jasno i klarownie określone zadania do wykonania. Dobry lider powinien wiedzieć, jak podzielić obowiązki sprawiedliwie i adekwatnie do kompetencji Pracowników, co finalnie pozytywnie wpłynie na ich motywację do działania.

Wspólny cel i oczekiwania

Grupa musi czuć, że zmierza w wyznaczonym, wspólnie ustalonym kierunku. Jej przywódca może rzucać wyzwania, które zintegrują i obudzą zapał wśród swoich ludzi. Wspólnie wszyscy powinni dbać o odpowiednie zapasy motywacji i wysokie morale. Nikt nie może kopać pod sobą dołków i podkładać nóg. W dojściu do celu pomoże życzliwość i walka ramię w ramię o zwycięstwo.

Dobór odpowiednich osób do odpowiednich zadań

Tworząc zespół, warto wziąć pod uwagę charakter i umiejętności jego przyszłych członków. Każdy z nich powinien wiedzieć, jaką funkcję w nim pełni i dlaczego akurat to zadanie mu przypadło. Należy wzbudzać poczucie sensu realizacji określonego taska wśród odpowiedzialnych za niego osób, aby wiedzieli, dokąd i po co idą.

Dokumentowanie spotkań i zadań

Dobrą praktyką jest dokumentowanie poszczególnych kroków i kamieni milowych w projekcie zespołowym w formie notatek ze spotkań, czy punktów do odhaczenia w narzędziach do zarządzania projektami online. W przyszłości podczas pracy w roli specjalisty IT nasi absolwenci będą zdalnie realizować projekty przy użyciu takich serwisów, jak Asana lub Trello. Z tego powodu od samego początku kształcenia w SDAcademy wdrażamy ich w tajniki działania skutecznych zespołów online.

Zaufanie

Pracę w zespole warto zacząć od pewnej dozy kredytu zaufania. Nadmierna podejrzliwość, ostrożność i brak ufności wobec współpracowników gwarantują konflikty i napięcia, pogrążające efektywność zespołu.

Dbanie o miłą atmosferę

Do efektywnej pracy w zespole niezbędna jest dobra energia i relacje między członkami grupy. To przede wszystkim lider ma zadbać o odpowiedni klimat w pracy. Każdy może jednak dołożyć do tego swoją cegiełkę i dać z siebie, co najlepsze. Jeśli współpracownicy nie darzą się sympatią, może to negatywnie wpłynąć na pracę zespołu. Nawet jeśli Twój Zespół pracuje zdalnie, cyfrowe “dzień dobry” na powitanie, wspólna, poranna kawa podczas wideokonferencji, czy odśpiewanie “sto lat” z okazji urodzin wybranego Pracownika, to już zawsze małe kroki w stronę wyjątkowego klimatu w Waszej grupie.

Odpowiedzialność, dokładność i sumienność

Zespół jest jak maszyna, w której każdy element ma znaczenie, a jego awaria może zatrzymać całą strukturę. Praca w grupie to zawsze odpowiedzialność zbiorowa. Dołączając do zespołu projektowego, każdy członek grupy jest odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale też i za innych. Pracując w grupie, musisz rzetelnie i na czas wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Szczególnie w wypadku pracy zdalnej, gdzie cała grupa wstrzymuje działania i nie może korzystać z potencjalnych efektów Twojej pracy.

Knowledge sharing

W pracy zespołowej sprawdza się działanie: 1 + 1 = 3. Każdy członek zespołu dysponuje odpowiednimi umiejętnościami, którymi powinien dzielić się z innymi i w ten sposób wywoływać efekt synergii. Dzielenie się wiedzą w zespole to wartość dodana z członkostwa w grupie.

Jakie narzędzia wykorzystać do zdalnej pracy w grupie?

Internet dostarcza nam niezliczonej ilości narzędzi do prowadzenia webinarów, transmisji live, tworzenia wirtualnych klas i realizowania spotkań biznesowych online. W Software Development Academy korzystamy z polskiej platformy ClickMeeting, zalecanej przez wielu e-learningowych ekspertów.

Dzięki tym narzędziom możemy w pełni efektywnie realizować proces kształcenia bez wykorzystania sal dydaktycznych. Uczymy zdalnie, czyniąc ukłon zarówno wobec Szkolonych, jak i Trenerów. Mogą w domowej atmosferze wziąć udział w warsztatach live w wirtualnej klasie online, gdzie na żywo wymieniają się spostrzeżeniami i efektami swojego kodowania z całą grupą. Sesje treningowe i live coding, czyli wspólne pisanie kodu w trakcie wideokonferencji z uwagami i sugestiami trenera na bieżąco to największe zalety zdalnej pracy grupowej w SDA.

Co daje nam praca w grupie?

Dla nas praca w grupie kojarzy się z większym, bardziej zaawansowanymi i ciekawszymi projektami, dzieleniem się wiedzą oraz dobrą atmosferą i wzajemną motywacją. Jeśli chcesz przekonać się, jak wdrażamy powyższe zasady i narzędzia na co dzień w Software Development Academy, zapisz się tutaj na jeden z naszych kursów. Na własnej skórze zweryfikuj, czy rzeczywiście 1+1=3. W SDA to możliwe. 🙂