Codzienne obowiązki programisty są specyficzne, ponieważ wymagają koncentracji, a jednocześnie przerzutności uwagi. Większość dnia pracy programiści spędzają przy biurku, dlatego bardzo duże znaczenie ma ergonomia oraz dopasowanie przestrzeni roboczej do indywidualnych potrzeb. Przygotowanie wygodnego stanowiska pracy należy więc rozpocząć od zakupu komfortowego, obrotowego krzesła. Następnie należy rozważyć zakup biurka, które można poruszać w górę i w dół. W ten sposób, w trakcie pracy można także stać, a nie tylko siedzieć przez wiele godzin dziennie. W przypadku programistów pracujących w biurach, o odpowiednie warunki pracy powinni zadbać pracodawcy, natomiast pracownicy zdalni, freelancerzy mogą samodzielnie kształtować swój komfort pracy. Po kursie programowania można rozpocząć zatrudnienie zarówno w formie stacjonarnej, jak i zdalnej, dlatego warto już zawczasu dobrze zaplanować swoją przestrzeń roboczą, czyli zorganizować swoje biurko.
Na biurku programisty powinny znajdować się tylko najważniejsze przedmioty i akcesoria, czyli monitor lub laptop, klawiatura, myszka. Dodatkowo warto wygospodarować miejsce na kubek z napojem i smartfon. W większości przypadków, notesy, karteczki, ramki ze zdjęciami oraz książki to elementy niepotrzebne, które tylko zajmują miejsce. Każdy pracownik powinien więc dokładnie przejrzeć rzeczy, które ma na biurku i zmniejszyć ich liczbę w taki sposób, aby praca była wygodna.
Rozpraszacze, czyli dystraktory, to wszystkie te przedmioty, które przeszkadzają w codziennej pracy. Wśród takich elementów można wyróżnić przyklejone karteczki z zapisami, planery, elektroniczne gadżety oraz inne przedmioty, które odwracają uwagę programisty od jego obowiązków. Wszystkie rozpraszacze należy usunąć, ponieważ zmniejszona koncentracja może negatywnie wpływać na jakość pracy. Warto pamiętać o tym, że do dystraktorów zaliczane są także aplikacje mobilne oraz media społecznościowe. Dlatego nie należy korzystać z nich zbyt często, w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych.
Każdego dnia na biurku programisty, zwłaszcza takiego, który pracuje w biurze, mogą pojawiać się nowe przedmioty. Kolega z innego działu przyniesie dokumenty, a koleżanka umieści kilka karteczek z ważnymi terminami, natomiast programista zostawi po sobie śmieci po batoniku i kanapce. W ten sposób liczba przedmiotów na biurku może się szybko zwiększać. Właśnie dlatego bardzo duże znaczenie ma sprzątanie po całym dniu pracy. Czyli nieużywane przedmioty należy odłożyć do szuflad, śmieci wyrzucić, a biurko przetrzeć. W ten sposób można stworzyć umysłową przestrzeń, która zwiększa koncentrację i umożliwia swobodę w trakcie codziennej pracy.