Zastanawiasz się nad tym czy Python czy Java? Jeśli nie wiesz, który z tych dwóch języków programowania opanować jako pierwszy, prawdopodobnie jesteś początkującym programistą lub programistką. Jesteśmy tu, aby pomóc Ci podjąć decyzję. Oto kilka ważkich argumentów, które warto wziąć pod uwagę.
Co to jest Java i do czego służy Python?
Na początek dwie, krótkie definicje:
Co to jest Java? – Java to język programowania używany najczęściej w backendzie. Java odpowiedzialna jest za zaplecze strony internetowej. Często używana jest w większych firmach i korporacjach do tworzenia dużych, skalowalnych projektów. Jest obowiązkowym językiem dla zawodowych programistów. Javę można wykorzystywać również do tworzenia gier. W środowisku Javy działa system operacyjny Android i dlatego można ją wykorzystywać do pisania gier i aplikacji na Androida.
Do czego służy Python? – język programowania Python jest porównywalnie przydatny jak Java. Można kodować w nim aplikacje i strony internetowe, aplikacje desktopowe, gry z grafiką 2D i 3D, serwisy społecznościowe i urządzenia np. AGD. Python to także język data science i automatyzacji, stosowany wszędzie tam, gdzie próbuje się usprawnić przy pomocy kodowania procesy biznesowe. Kod Pythona jest nieco prostszy w budowie i bardziej dynamiczny, także częściej wybierają go osoby, które chcą szybko nauczyć się programowania, niekoniecznie w celach komercyjnych.
Który język programowania jest bardziej znany?
Popularność danego języka przekłada się na ilość ofert pracy i wysokość zarobków oraz możliwości programowania same w sobie. Jeśli chodzi o Javę vs Python sytuacja zmienia się z miesiąca na miesiąc i trudno przewidywać przyszłość. Pewne jest to, że sytuacja programujących w tych językach jest porównywalnie korzystna, a najkorzystniej jest znać zarówno Pythona, jak i Javę.
W Sieci istnieją rozmaite rankingi, jeśli chodzi o popularność języków programowania. Przyjrzyjmy się dwóm z nich, aby sprawdzić, jak wygląda konkurencja między Javą i Pythonem. Pierwszy ranking popularności, do którego zajrzymy to PYPL Popularity of Programming Language. Zlicza on ilość wyszukiwań tutoriali i materiałów szkoleniowych danego języka programowania. Krótko mówiąc, PYPL pokazuje jakiego języka użytkownicy Internetu uczą się dziś najczęściej. I okazuje się, że w ostatnim czasie jest to … Python!
Inny znany ranking popularności o nazwie TIOBE pokazuje, jak często w różnych wyszukiwarkach wpisywano nazwę danego języka ze słowem programming. W sumie można sądzić, że jest to szerszy zasięg wyszukiwania, obejmujący nie tylko tych, którzy chcą się czegoś nauczyć. Po raz pierwszy od 20 lat w październiku 2021 roku na czele tego indeksu znalazła się nie Java, ale … także Python.
Jak interpretować takie wyniki z punktu widzenia początkującego programisty?
Najostrożniej mówiąc: coraz więcej osób interesuje się Pythonem. Być może programują już w Javie, może jest to dla nich jeżyk pierwszego wyboru. Tak czy inaczej, nauka Pythona to dobra inwestycja.
Konkludując…
Jeśli twoje zainteresowanie programowaniem jest tymczasowe lub chciałabyś/chciałbyś nauczyć się programowania jak najszybciej, wybierz Pythona. Jako pierwszy język, Java jest świetnym wyborem dla osób, które mają jakiekolwiek zaplecze informatyczne, np. studiują Informatykę i na poważnie myślą o kodowaniu.
Z drugiej strony, jeśli chcesz zajmować się programowaniem zawodowo, wcześniej czy później będziesz musiała/musiał opanować oba języki. Każdy z nich, jak wspomnieliśmy, przydaje się do czegoś innego. Są programiści, którzy nie wyobrażają sobie programowania niektórych rzeczy w Javie, inni za nic nie zastosowaliby tam Pythona. Do tego oba języki są do siebie nieco podobne. Dlatego, dla zoptymalizowania wysiłków w dłuższej perspektywie, lepiej zacząć edukację programistyczną od Javy, bo jest nieco trudniejsza. Jeśli opanujesz Javę, nauka Pythona będzie niczym bułka z masłem.
Dokonując tego ważnego wyboru, musisz wziąć prawdopodobnie pod uwagę wiele czynników osobistych. Może akurat znalazłaś/znalazłeś ciekawy kurs Javy, a może masz kogoś, kto pomoże Ci w nauce Pythona. Jedno jest pewne: bez względu na to, co wybierzesz, nie stracisz. Także podwijaj rękawy i miłego kodowania!