Jak dostać pierwszą pracę w IT?

 

 

Test IT: sprawdź, czy zawód – programista jest dla Ciebie

Przed rozpoczęciem nauki programowania i przed marzeniami o pierwszej pracy w IT pomyśl o tym, czy w ogóle branża IT to coś dla Ciebie. Posłuchaj kilku podcastów, przeczytaj książkę Macieja Aniserowicza pt. “Zawód: programista”, przeczytaj kilka bezpłatnych e-booków w sieci i artykułów o programowaniu lub weź udział w jednym z webinarów organizowanych przez Software Development Acacemy. Jeśli po takim teście branży IT złapiesz bakcyla i poczujesz, że to coś dla Ciebie, będzie to idealny moment na kursy i szkolenia dla przyszłych programistów.

Wiedza i umiejętności: ukończ akademię programowania i zdobądź certyfikat programisty

Akademia programowania lub boot camp to kilkaset godzin teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat programowania, data science, UX/UI i testowania oprogramowania, którą możesz czerpać wprost od ekspertów IT. Profesjonalna szkoła dla programistów, np. Software Development Academy, pozwala zdobyć Ci niezbędne kompetencje i certyfikat, który ułatwi zdobycie pierwszej pracy w IT m.in. jako:

  • programista,
  • UX / UI designer,
  • tester oprogramowania.

Networking: dołącz do lokalnej społeczności IT

Statystyki pokazują, że nawet 70% ogłoszeń o pracę w IT nigdy nie trafia do internetu. W branży IT, m.in. w software house’ach i dużych korporacjach, bardzo sprawnie działają systemy poleceń. W każdym dużym mieście odbywają się lokalne spotkania i meet-up’y dla programistów. Jeśli mieszkasz w mniejszym mieście, poszukaj odpowiednich grup na Facebooku lub LinkedInie, gdzie gromadzą się programiści i eksperci IT, aby tam nawiązać pierwsze znajomości w branży IT.

Social proof: buduj własne portfolio programisty

Nikt nie uwierzy Ci na słowo. Zadbaj o to, aby pozyskać pierwsze projekty IT do swojego portfolio. Może jakiś znajomy ma pomysł na świetną aplikację mobilną i możecie ją wspólnie zaprojektować? Może masz w rodzinie lub wśród przyjaciół jakiegoś przedsiębiorcę, któremu przyda się odświeżona strona WWW lub sklep online?

Wybierając szkołę programowania, sprawdź, czy już na etapie nauki w ramach programu kursu lub szkolenia będziesz tworzyć swoje pierwsze projekty do portfolio programisty. Im więcej dobrych i zgodnych z aktualnymi trendami realizacji będziesz mieć w zanadrzu, tym lepiej. Często rekruterzy podczas weryfikowania aplikacji kandydatów patrzą równolegle i na CV i na portfolio programisty.

Pierwsza rozmowa rekrutacyjna: przygotuj się na spotkanie z rekruterem

Na tym etapie masz już prestiżowy certyfikat, pierwsze projekty w swoim portfolio i kontakty w lokalnej społeczności programistów. Z takim zapasem amunicji możesz spokojnie ruszać na rynek pracy w IT. Przygotuj się rzetelnie do spotkań z rekruterami. Sprawdź, jakie produkcje i dla kogo zrealizowała do tej pory firma, do której aplikujesz, a także czym się zajmuje. Ustal, jakie widełki płacowe Cię interesują i negocjuj ze specjalistą ds. rekrutacji. Zarobki w IT są kluczowe, więc na pewno nie zaskoczysz rekrutera swoimi oczekiwaniami i wymaganiami.

Jak zostać programistą? Zacznij od…

…sumiennej nauki programowania. Nikt nie staje się z ekspertem w żadnej dziedzinie z dnia na dzień. Zapisz się do największej akademii programowania w Polsce, czyli Software Development Academy. Ciesz się prestiżowym certyfikatem i realnie potrzebnymi na rynku pracy umiejętnościami. Szkolenia i kursy zdalne dla programistów w SDA to pewny start na rynku pracy w IT