10 najlepiej opłacanych zawodów w Polsce i na świecie

Jaka praca jest najlepiej płatna w Polsce i na świecie, w tym w branży IT?

Nic ma nic ciekawszego, niż przeglądanie statystyk, dotyczących najlepiej opłacanych zawodów na świecie. Tym bardziej, że jest ich dość dużo i są dość różne. W dodatku czasami dają różne wyniki. Przyjrzyjmy się kilku z nich, aby sprawdzić, czy ich konkluzje się pokrywają, a jeśli nie, spróbujemy wyciągnąć statystykę ze statystyk.

Anestezjolog, neurochirurg i specjalista ds. danych

Na początek raport USNEWS MONEY dotyczący najlepiej opłacanych zawodów w 2021 roku w USA. Z raportu wynika, że najlepiej opłacanym zawodem jest anestezjolog (średnia roczna 208 000 USD), chirurg, chirurg szczękowy, lekarz położnik i lekarz ginekolog, ortodonta, protetyk, psychiatra, lekarz rodzinny, pediatra (średnie wynagrodzenie roczne 175 310 USD). Jak widać, w USA najlepiej sprzedaje się medycyna. 

Swój raport na podstawie innych tego rodzaju opracowań z sieci przygotował także serwis wealthygorrilla.com. Uwzględniono w nim wiarygodne źródła informacji, takie jak Business Insider. Wyniki nie różnią się wiele od tych z USNEWS MONEY.

Najwięcej jednak, bo średnio aż $381,500 rocznie zarabia neurochirurg. Tuż za nim jest anestezjolog, chirurg, chirurg szczękowy, ginekolog, ortodonta, psychiatra, lekarz rodzinny, prezes zarządu (CEO) i lekarz chorób wewnętrznych. Pomijając stanowisko prezesa zarządu, pierwszymi niemedycznymi zawodami na tej liście są ex aequo pilot samolotowy i zastępca pilota na pozycji 15, a tuż za nim, uwaga! – IT Manager (średnie zarobki to $142,530).

Przenieśmy się do Indii. Tu sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dziennik India Today przedstawia raport pt. “10 wysokopłatnych zawodów w 2021, dzięki którym możesz stać się bogata/bogaty”. Na pierwszym miejscu jest data scientist, czyli specjalista ds. danych. Jak wyjaśnia strona, jest to osoba, która korzysta z różnych metod statystycznych, technik analizy i uczenia maszynowego, aby zrozumieć i zanalizować dane i wyciągnąć kluczowe wnioski biznesowe. W dalszej kolejności India Today rekomenduje takie zawody jak: produkt manager, architekt chmury, full-stack developer, inżynier big data, inżynier DevOps, blockchain developer, developer aplikacji mobilnych, developer RPA i analityk ds. bezpieczeństwa informacji. Interesujące jest to, że analityk ds. bezpieczeństwa informacji zarabia w USA, wg. India Today 306 000 dolarów rocznie, czyli więcej niż plasowany na pierwszym miejscu anestezjolog w rankingu USNEWS MONEY.

Jaki jest najbardziej opłacalny zawód w Polsce?

Przekonajmy się, czy wyniki rankingów zarobków w Polsce są równie różnorodne, jak te dotyczące całego świata. Jedno jest pewne, na ich czele nie ma lekarzy.

Według raportu z serwisu pracuj.pl przygotowanego w roku 2019, a więc jeszcze przed pandemią, najlepiej zarabiającym zawodem jest menadżer projektu w branży budownictwa. Średnia miesięczna pensja na tym stanowisku to 13 tysięcy złotych brutto. Zaraz potem jest dyrektor hotelu (12,5 tys.), kierownik zakładu produkcyjnego (12 tys.), inżynier systemowy (9 tys.), makler papierów wartościowych (8,8 tys.), kierowca C+E w transporcie międzynarodowym (8,7 tys.), architekt – główny projektant (8,7 tys.), starszy analityk finansowy (8,6 tys.). Można odnieść wrażenie, że w tym rankingu nie uwzględniono zarobków w branży IT, prawda?

Sprawdźmy jaka praca jest najlepiej płatna w roku 2021

Sprawdźmy jaka praca jest najlepiej płatna w roku 2021 według portalu money.pl.
Na pierwszym miejscu plasuje się country manager, który samodzielnie zarządza firmą. Zarabia przeciętnie 37,5 tys. miesięcznie. Zanim plasuje się prezes firmy zatrudniającej ponad tysiąc pracowników – ponad 29 tys. zł. Choć oczywiście są tacy prezesi jak Daniel Obajtek, szef Orlenu, który zarabia 183 tys. zł miesięcznie i którego nie uwzględniono w rankingu. Świetne pieniądze zarabiają także dyrektorzy generalni w branży logistycznej – ponad 33 tys. zł/miesięcznie. Dyrektorzy departamentów w bankach przynoszą do domu przeciętnie 30 tys. zł na miesiąc. 

Z raportu money.pl wynika, że najwyższe pensje zdarzają się w bankowości, a zaraz potem jest energetyka, logistyka i produkcja. Co z branżą IT? Chociaż nie zanotowano w niej rekordów płacowych, wszystkie stanowiska w branży IT są dobrze opłacane. Jest to jedyna branża, w której średnie zarobki branżowe wynoszą ponad 10 tys. zł brutto na miesiąc. Najlepiej zarabiają projektanci systemów IT, bo ponad 15 tysięcy zł. Zaraz potem są programiści, a za nimi… sędziowie. 

Wniosek: Jeśli jesteś anestezjologiem, wyjedź do USA. Jeśli nie jesteś bankierem lub dyrektorem, najlepiej zatrudnij się w branży IT.